527Fran Šutalo
Treneri
Zoran ZekićStanko Mršić

Bijelo-plavi očekuju prvu domaću pobjedu i veliku podršku svojih navijača

Pred nama je treća utakmica bijelo-plavih na domaćem terenu. U goste nam stiže susjed iz Vinkovaca, pa nakon trogodišnjeg izbivanja Slavonija ponovno ima svoj nogometni derbi. I uvijek je on zanimljiv na svoj poseban način, tako da ne mora biti presudna ni kvaliteta, ni plasman na tablici, a ni trenutna forma, u što smo se često znali uvjeriti u prethodnim međusobnom ogledima slavonskih prvoligaša. U svakom slučaju, veselimo se još jednom susretu Osijeka i Cibalije koji će, uopće ne dvojimo, privući veći broj gledatelja na tribine, pa će Gradski vrt, nakon Rijeke i Hajduka, opet biti lijepo popunjen što je također postala konstanta ove sezone, baš kao i osječki gostujući rezultatski niz.

Jasno je da Osječani ove sezone imaju bolju i jaču momčad u odnosu na svog večerašnjeg protivnika. Pokazali su to i dosadašnji rezultati, uostalom bijelo-plavi već nakon šest odigranih kola imaju deset bodova više u odnosu na nebesko-plave. Nadalje, Zekićeva momčad ima ambicije ostati u vodećem kvarttetu, dok su Vinkovčani orijentirani isključivo na borbu za opstanak, s jedinim ciljem da sačuvaju status. To znači da je Osijek u svakom slučaju favorit u ovom susretu, no takvu ulogu treba i potvrditi, odnosno opravdati na terenu. Motiv je itekako prisutan jer osječki nogometaši još čekaju na prvu domaću pobjedu, a ona bi svakako bila najslađa upravo protiv rivala iz regije. I za učvršćenje pozicije pri vrhu ljestvice HNL-a i za potvrđivanje primata u Slavoniji.

Susret počinje u 19 sati, a neće biti zanimljivo samo na travnjaku, nego i izvan njega jer će svoju „navijačku utakmicu“ od prve do posljednje minute imati i fanovi obje momčadi. Kohorta je do sada bila velika potpora našim dečkima na terenu, večeras će to ponovno biti slučaj, a kako se veći broj Osječana vratio s godišnjih odmora, sigurno će i ambijent biti dostojan derbija. Kada su sastavi u pitanju, u redovima domaćih neće biti ozlijeđenih Vojnovića i Lesjaka, gosti će pak nastupiti bez požutjelih Jerbića i Mijokovića. Na kraju, pozivamo sve ljubitelje nogometa diljem Slavonije i Baranje da nam se pridruže u Gradskom vrtu koji je ponovno postao mjesto na kojem se okuplja najveći broj naših sugrađana.

Bijelo-plavi u Gradskom vrtu igraju slavonski derbi s vinkovačkom Cibalijom.

NK OSIJEK - HNK CIBALIA 2:0

90' + 2 Utakmica je završena zasluženo pobjedom Osijeka.

90' +2 žuti karton dobio je Grafina.

90' + 1 Vitaić je odlično pucao iz "slobodnjaka" s 25 metara, Mikulić je jedva "izvadio" loptu ispod grede.

90' Posljednje su minute slavonskog derbija.

85' Završne izmjene u oba sastava. Prvo je vrlo dobrog Petrovića zamijenio Grgić, dok je kod Cibalije ušao Grafina umjesto Baše.

77' Leko je imao šansu iz prekida igre, loptu je u peterac poslao Knežević, a stoper Osječana u padu je ostao zamalo "kratak".

72' Dvije izmjene odjednom je obavio Mršić. Povukao je s terena Pervana i Mišića, a ubacio Šimunca i Dabru.

70' Sjajnu je šansu za treći pogodak imao Boban na odličnu asistenciju Ejupija. Krenuo je sam prema Matkoviću, ali ga nije uspio svladati. Gostujući vratar je ovaj puta s(p)retno sačuvao mrežu.

67' Velika pogreška gostujućeg vratara Matkovića koji je nonšalantno krenuo prema lopti na koju je išao i Boban, pokušao je nadmudriti osječkog napadača, ali mu je ovaj uzeo loptu i onda poslužio usamljenog Kneževića u šesnaestercu koji je sačekao na završni udarac i onda iz blizine naciljao mrežu.

67' 2:0 - KNEŽEVIĆ

65' Vitaić je izgubio loptu na sredini terena, Mioč je to spretno iskoristio, "sjurio" se prema kaznenom prostoru, prevario Tomaševića i onda s 15 metara vrlo precizno pogodio desni donji kut.

65' 1:0 - MIOČ

64' Knežević je sada imao lijepu priliku, namještao se na udarac u šesnaestercu, na kraju je i pucao "ljevicom", ali je to bilo preslabo da bi svladao Matkovića.

62' Perošević je pokušao pucati iz okreta, taj je udarac blokiran.

57' dvostruka izmjena kod Osječana. Igru su napustili Pušić i Lulić, ušli su Mioč i Perošević.

53' Odličan udarac Mišića s 25 metara, Mikulić je krajnjim naporom loptu "izvadio" iz desnog kuta!

51' Požutio je Mišić u momčadi Cibalije.

46' lopta je krenula s centra u drugom dijelu susreta. Na tribinama je 4.451 gledatelj.

45' završeno je prvo poluvrijeme u kojem nije bilo pogodaka.

40' Splasnuo je ritam utakmice, više nema izglednih situacija u kaznenim prostorima.

31' Potvrđuje se ono što smo najavljivali da bi Cibalia mogla biti vrlo neugodan suparnik domaćinu, bez obzira na veliku bodovnu razliku između ove dvije momčadi na tablici.

26' Prije Vinkovčani preko Ugrine i Baše, ali se Mikulić nije dao iznenaditi, na kraju samo ubačaj iz kuta za goste...

22' Saada su idealnu priliku imali Osječani! Petrović je proigrao Lulića, ovoj produžio loptu do Kneževića kojemu je bio otvoren put prema Matkoviću. No, gostujući je vratar "skratio kut" osječkom veznjaku, pročitao njegovu namjeru i odbio loptu u korner.

20' Prvi žuti karton na utakmici dobio je Pušić.

14' Velika šansa za Cibaliju! Iz kornera je ubacio Mišić, Zgrablić je ostao sam na šest metara i pucao glavom, ali pravo u dobro postavljenog Mikulića koji je spasio pogodak!

13' Prvu je prigodu imao Lulić koji je malo iskosa s lijeve strane ušao u kazneni prostor, uputio prizeman udarac, a Matković je to obranio Matković.

12' Glavni je sudac debitant na prvoligaškoj sceni Ivan Vučković iz Zagreba, a pomoćnici su mu Crnčić (Vrbovec) i Mandir (Zagreb).

10' Trener Cibalije Mršić na teren je poslao sljedeću jedanaestoricu: Matković, Šare, Zgrablić, Tomašević, Uremović, Mišić, Crnčević, Pervan, Baša, Vitaić i Ugrina.

9' Osijek igra u sastavu: Mikulić, Matas, Arsenić, Leko, Barišić, Petrović, Pušić, Lulić, Knežević, Boban i Ejupi.

1' Počela je utakmica između osječkog i vinkovačkog prvoligaša pred više od 4.000 gledatelja u Gradskom vrtu.

Zekić je pogodio uvođenjem Mioča koji je postigao prvi pogodak i pokrenuo momčad na sredini terena

Nije bilo lako Osječanima svladati susjeda iz Vinkovaca, što smo mogli i pretpostaviti uoči slavonskog derbija. Gosti su bili čvrsti i neprobojni sve do 65.minute kada su prvi puta kapitulirali, iako su do tada sasvim dobro izgledali na terenu i odolijevali svemu što je domaćin pokušavao. Osijek je svega stotinjak sekundi kasnije još jednom zabio i sve je bilo riješeno. Trener bijelo-plavih Zoran Zekić na press konferenciji je rekao:

- Zadovoljan sam jer smo pobijedili u dosta teškoj utakmici za nas i zato čestitam svojim igračima. Opet smo u prvom poluvremenu bili slabi i nedorečeni iako je moja momčad i u tom razdoblju susreta imala veći posjed lopte i inicijativu, ali ništa konkretno nismo napravili. Ništa od dogovora prije utakmice nismo uspjeli sprovesti na terenu, pa je dobro da nam protivnik nije postigao pogodak i doveo nas u rezultatski minus. Znali smo da će se Cibalia postaviti čvrsto, da će svi biti iza lopte i tražiti priliku iz kontre, no bili smo spori, neodlučni i neaktivni, bez prave ideje u sredini. U nastavak smo ipak krenuli povezanije i odlučnije, drago mi je da smo pogodili i sa izmjenama, posebno kada je riječ o Miočevom ulasku. On nam je donio puno toga dobroga u veznom redu i odlično je reagirao ulaskom na teren. Drago mi je da je zabio i taj gol koji nam je puno značio. Ubrzo smo postigli i drugi, nakon to ga je bilo prilika i za još poneki, ali mislim da ipak ne bilo realno da je završilo s tri ili četiri razlike za nas.

„Još smo radna momčad“

Osijek je do vodećeg pogotka imao dvije dobre prigode , a kada je gostujuća „brava“ ipak bilja otključana, ni Zekić više nije dvojio u prvu domaću pobjedu:

- Mi smo još uvijek radna momčad koja nedvojbeno posjeduje kvalitetu, ali se još uvijek mučimo kada nam je protivnik sa svim igračima iza lopte. Treba malo vremena da igrači usvoje neke nove zahtjeve, da se dijelom oslobode i grča kada treba osmisliti i odigrati nešto kvalitetno. Kada je riječ o novom stoperskom paru, nisam nezadovoljan Arsenićem i Lekom, a ponovit ću da nam obrana umnogome ovisi o veznjacima, pa i napadačima koji su imali svoje zadaće u tom smislu, a to u prvih 45 minuta nije baš dobro funkcioniralo. No, sretan sam kao prase u blatu što smo ovu utakmicu dobili i zbog situacije koju imamo u klubu, naših navijača i njihovih očekivanja jer htjeli mi to priznati ili ne, osjeća se lagana euforija koju moramo ostaviti po strani. Manjkavosti ima, propusta također, pa ćemo ih i dalje ispravljati.

Mršić nije bio razočaran igrom

Iako je njegova momčad ostala bez ijedno boda, trener Cibalije i nekad vrlo uspješni kormilar Osječana, Stanko Mršić nije djelovao razočarano:

- Mislim da smo odigrali dosta dobro, posebno u prvom poluvremenu kada smo bili i bliže vodstvu. Imali smo odličnu prigodu Zgrablića te još puno kornera, ubačaja iz drugih prekida kada je bilo opasnih situacija pred golom domaćina. Mikulić je danas bio na visini zadatka, odlično je branio, mi nismo uspjeli zabiti kada smo prilično kontrolirali situaciju na terenu, a onda smo kažnjeni zbog pogreške koju smo napravili na sredini, da bi nas odmah zatim dotukao i taj drugi Osijekov gol koji smo naivno primili. Nismo razočarali unatoč porazu, ali su nam nedostajali neki bitni igrači s kojima bi Cibalia, vjerujem, izgledala još i bolje. Neki su nam igrači neiskusni, neki se još traže i vjerujem da ćemo protiv Rijeke u Vinkovcima pokazati dosad najbolje izdanje. Znao sam da je Osijek dobar, da ima širinu i na klupi, pa igrači iz pričuve mogu donijeti prevagu. Mi ćemo se morati barem još malo pojačati i stabilizirati se u financijskom smislu jer ćemo u suprotnom imati igračko nezadovoljstvo, a to nikako ne bi bilo dobro.