Florentin Matei
1027Dmytro Lopa
Treneri
Matjaž KekZoran Zekić

Jedini poraz ove sezone Bijelo-plavi su doživjeli baš od Riječana, kojima sada žele uzvratiti na Rujevici

Čekamo derbi na Rujevici! Rijeka je lider bez ijednog poraza, a dočekuje naš Osijek koji je samo jednom izgubio ove sezone. I to baš od Riječana, u  trećem kolu državnog prvenstva kada je sretnim golom nekadašnjeg igrača Bijelo-plavih Josipa Mišića momčad trenera Keka osvojila sva tri boda u Gradskom vrtu.

Mogu li Zekićevi izabranici na isti način uzvratiti vodećem sastavu na tablici? Vidjet ćemo ove nedjelje od 15 sati, ne dvojeći da će to biti vrlo zanimljiv ogled. Gledajući učinak riječkog prvoligaša, brojke su zaista  impresivne. Čak devet pobjeda u dosadašnjih 11 kola, uz dva gostujuća remija i to protiv Intera i Cibalije. Osim toga, Riječani su postigli najviše pogodaka u Ligi, već su 25 puta uspjeli zatresti protivničke mreže, a osim vrlo učinkovitog napada  - mogu se pohvaliti i najčvršćom obranom koja je kapitulirala samo šest puta. Imajući sve to u vidu, nužno je konstatirati kako je Rijeka posve zasluženo na čelu ljestvice.

Osječani svakoga mogu matirati

No, pitat će se nešto i Osječane u ovome derbiju. Trebamo li uopće podsjetiti da je sutrašnji gost na Rujevici u prethodnim utakmicama na terenima svojih suparnika osvojio maksimalan broj bodova... Redom su padali Istra 1961, Inter, Lokomotiva, Slaven Belupo i Dinamo, što je samo po sebi itekako jak argument Osijeku uoči ogleda s Rijekom. Optimizam nije splasnuo niti nakon pomalo razočaravajućih domaćih remija s Puljanima i Zaprešićanima.

Uostalom, teško je baš sve redom pobjeđivati, bez ponekog kiksa iako je činjenica da Barišić i suigrači dugo nisu osjetili gorčinu poraza. Nadaju se da neće izgubiti ni ove nedjelje, bez obzira što će s druge strane terena biti trenutno najbolja momčad našeg Prvenstva.

Nakon Rijeke, upravo Osijek ima najstabilniju zadnju liniju jer je Mikulić primio osam golova što također treba respektirati. S druge strane, dosta je napadača u osječkim redovima koji mogu zabiti svakom vrataru, pa tako i Prskalu. Bit će zanimljivo vidjeti kako će Ejupi i Boban, uz najavljenog Grgića, reagirati u dvobojima s domaćim stoperima, među kojima je i reprezentativac Mitrović...

Sjajna navijačka atmosfera

Osim kvalitetnog nogometa, očekujemo i dobru atmosferu na tribinama malog, ali vrlo lijepog stadiona Rujevica. U Rijeci je opet prava nogometna euforija jer su tamošnji navijači upravo ovu sezonu prepoznali kao dosad najbolju priliku Riječana u borbi za naslov prvaka. To što su  nedavno deklasirali Dinamo puno toga govori, ali ne mora biti presudno uoči još jednog derbija.

Izvjesno je da će Armada pristići u velikom broju i dati značajnu potporu svojim ljubimcima na travnjaku, ali je i Kohorta najavila masovniji dolazak na Kvarner. I Osječki navijači osjećaju da je ovo susret u kojem Bijelo-plavi mogu razveseliti sve svoje fanove u gradu na Dravi, kako su to učinili i na  svim prethodnim gostovanjima.

I zato svi skupa – jedva čekamo nedjelju, 15 sati i početak utakmice koja zaista puno obećava.

Bijelo-plavi danas na Rujevici od 15 sati igraju protiv HNK Rijeke. Aktualnosti s utakmice vam donosi MMM.

HNK RIJEKA - NK OSIJEK 3:0

90' + 2 utakmica je završena, potpuno zasluženom, uvjerljivom pobjedom Riječana koji su danas u svemu dominirali. Ovo je drugi poraz Osijeka, koji je oba puta ove sezone izgubio od Kekovih izabranika. Srdačan pozdrav s raspjevane Rujevice gdje riječki navijači slave još jednu pobjedu svojih ljubimaca. Kohorti čestitke jer su bodrili svoj klub, međutim, ovaj puta nije išlo. Domaćin je bio bolji.

'90 čekamo kraj susreta u kojem je Rijeka opravdala ulogu lidera.

88' javna opomena za Pušića.

86' posljednja izmjena kod Riječana. Na klupu odlazi Gavranović, na terenu je Matei.

83' izlazi Vešović, ulazi Čanađija.

79' Kek se odlučio za prvu izmjenu. Igru napušta Gorgon, u napadu je sada Črnic.

73' zamjena kod Osijeka - na klupu odlazi Mioč, ušao je Lukić.

73' sada je dobro "potegnuo" Gorgon, Mikulić potvrđuje ono što smo malo prije napisali, još jednom odličnom intervencijom.

72' pucao je Vešović, nije to bilo dovoljno precizno.

71' Arsenić je dobio drugi žuti karton i Osijek ostaje s igračem manje.

67' nakon prekida zaprijetio je Elez, Mikulić je paradom sačuvao mrežu i svakako je najbolji pojedinac u osječkim redovima.

65' Andrijašević je snažno pucao, Mikulić spašava!

63' Osijek danas nije na svojoj dosadašnjoj razini u gostima, a Riječani pokazuju zbog čega su lideri HNL-a.

60' Ristovski je opet u ulozi asistenta kao i kod prvog pogotka. Lopta nakon njegova ubačaja prolazi do druge vratnice gdje Gorgon nije imao nikakvih problema da je "pospremi" u nezaštićenu mrežu.

60' 3:0 - GORGON

56' Petrovikj je dobro pucao, lopta zamalo odlazi pokraj lijeve vratnice.

49' Andrijašević je sada mogao biti dvostruki strijelac, ali je umjesto udarca tražio mogućnost asistencije Gavranoviću, što je bilo lošije rješenje...

46' Dvostruka zamjena kod Osijeka: u svlačionici su ostali Knežević i Grgić, ušli su Petrovikj i Pušić.

45' Rijeka je bila bolja u prvom dijelu i zasluženo vodi s 2:0 golovima Andrijaševića i Gavranovića. Dodajmo da susret prati 5.430 gledatelja.

41' Mišić je izveo korner, Osječani su izbacili loptu do Vešovića koji nije baš najbolje pucao, ali je pred samim golom neometan stajao Gavranović i sa metar-dva loptu nesmetano ubacio u mrežu.

41' 2:0 - GAVRANOVIĆ

37' Ristovski idealno ubacuje loptu s desnog krila, osječka je obrana bila neoprezna, pa je Andrijašević ostao sam i glavom iz blizine matirao Mikulića.

37' 1:0 - ANDRIJAŠEVIĆ

33' veliku šansu za domaćina propustio je Gorgon. Bio je neometan iskosa s lijeve strane, ali sa desetak metara prebacuje vrata.

29' Bradarić puca iz daljine, Mikulić je tamo gdje treba.

24' sada je Mikulić krivo procijenio jedan ubačaj domaćih iz kuta, lopta ga je preletjela, ali se Gavranović nije uspio snaći u toj situaciji.

20' napokon je i Kohorta uspjela ući na stadion...

19' evo prve prigode i za goste. Ubacio je Matas, Ejupi je glavom poslao loptu pod gredu, no Prskalo je to obranio.

18' snažno je pucao Mišić, Mikulić je "boksajući" odbio loptu u polje.

13' sada je pokušao Gavranović, ni on nije uspio nadmudriti osječkog čuvara mreže.

11' Mišić je opasno zaprijetio iz slobodnog udarca sa 17 metara, Mikulić se još jednom iskazao, izvadivši loptu iz lijevog kuta, nakon čega je Ristovski pucao daleo od okvira vratiju.

10' Arsenić je požutio zbog igranja rukom.

4' prva prava prilika za domaćina. Ristovski je odlično centrirao s desne strane, na loptu je krenuo Andrijašević i uputio prizeman udarac koji je Mikulić krajnjim naporom uspio zaustaviti nogom!

1' već u 40. sekundi Knežević je dobio žuti karton zbog preoštrog starta nad Vešovićem.

1' utakmica je upravo počela.

Policija je usporila dolazak navijača Osijeka iz sigurnosnih razloga, a čujemo da će na stadionu biti oko 150 pripadnika Kohorte koji još nisu počeli ulaziti na tribinu.

Derbi će suditi Fran Jović iz Zagreba, a pomagat će mu sugrađani Ivica Modrić i Igor Krmar.

Rijeka će nastupiti u sastavu: Prskalo, Ristovski, Mitrović, Elez, Zuta, Bradarić, Mišić, Gorgon, Andrijašević, Vešović i Gavranović.

Naš će prvoligaš danas na Rujevici prvi puta zaigrati u novim dizajniranim dresovima crno-crvene boje za gostujuće nastupe, a novost na našim prvoligaškim terenima će biti i spoznaja da Osječani na leđima nemaju ispisana prezimena nego nadimke. To izgleda ovako: Mikulauda, Niko, Zoka, Baki, Boky, Benda, Aljo, Grga, Joka, Bobi i Muzo.

Trener Osijeka Zoran Zekić na travnjak će poslati najavljivanu jedanaestoricu: Mikulić, Matas, Arsenić, Barać, Barišić, Mioč, Vojnović, Grgić, Knežević, Boban i Ejupi.

Riječani su vodeći na tablici s pet bodova više u odnosu na trenutno trećeplasirane Osječane koji imaju susret manje u odnosu na Dinamo koji se pobjedom u Koprivnici probio na drugo mjesto.

Pozdrav iz suncem "okupane" gdje nas je dočekalo prekrasno vrijeme, idealno za derbi 12. kola Max TV Prve HNL između Rijeke i Osijeka!

Osijek je poražen od trenutno najbolje momčadi HNL-a, a sve misli već sada moraju biti okrenute prema Lokomotivi koja sljedeća gostuje u Gradskom vrtu

Nije sramota, ni u kojem slučaju, u sportu izgubiti od boljega. Naprotiv, takvom protivniku treba stisnuti ruku i čestitati. A Rijeka je trenutno najbolja u Hrvatskoj. Vidjeli smo to i u ovom derbiju u kojem je naš prvoligaš nadigran i svladan od vodeće momčadi na tablici koja je potvrdila da je zasluženo na vrhu tablice s osjetnom bodovnom prednošću. Ovako, kako Riječani igraju ove sezone, zaista su najizgledniji kandidati za naslov prvaka jer to zaista izgleda dominantno  i bolje u odnosu na sve ostale. Iako je trener Bijelo-plavih Zoran Zekić bio prilično razočaran po svršetku utakmice na Rujevici, uslijed onoga što su pokazali njegovi izabranici, svjestan je i on da su se naši dečki ovaj puta namjerili na snažniju, kompaktniju i u konačnici kvalitetniju momčad koju će bilo tko teško pomaknuti s prvog mjesta u nastavku Prvenstva.

Ni raspoloženi Mikulić nije pomogao

Vidjelo se od prve minute da je domaćin razigran jer je preuzeo inicijativu čim je lopta krenula s centra. Na svim pozicijama Rijeka ima tehnički vrlo potkovane pojedince koje je Matjaž Kek uspio uklopiti u vrlo snažan i organiziran kolektiv. Njihovi individualci su u svakom trenutku spremni riješiti svaku utakmicu, protiv bilo kojeg protivnika u Ligi, a posebno je upečatljiva ta napadačka moć riječkog sastava. Postigli su čak 28 golova u 12 susreta, pri čemu se svaki pojedinac uvijek može upisati među strijelce  jer opasnost stiže sa svih strana. U takvim okolnostima, Osječani su izgledali previše sputano, nisu odgovorili potrebnom drskošću i agresijom u smislu hrabrijeg i odlučnijeg otpora iako to zasigurno nije lako protiv tako raspoloženog suparnika. Gosti jednostavno nisu uspjeli razviti svoju igru, brzo se gubila lopta već na vlastitoj polovici terena, tako da je to Rijeci omogućavalo kontinuiran pritisak i stvaranje izglednih prigoda. Niti spoznaja da je osječki vratar Mikulić bio prilično raspoložen nije pomogla njemu i suigračima da sunčani Kvarner napuste barem malo zadovoljniji.

Učinak je dalje sasvim zadovoljavajući

Bez obzira što smo svi zajedno zasigurno očekivali puno više neizvjesnosti u derbiju na Rujevici, nema mjesta malodušju uslijed uvjerljivog poraza. Istina, Osijek je skliznuo s druge na četvrtu poziciju jer ga je preskočio Dinamo, dok se Hajduk bodovno izjednačio s našim prvoligašem, no trenutno ima bolju gol-razliku. Kako nije bilo euforije kada se pobjeđivalo, tako ni sada ne treba očajavati jer Osječani i dalje imaju sasvim zadovoljavajući učinak. Treba izvući pouke  iz nedjeljnog poraza, poraditi na uklanjanju nedostataka kako bi već u sljedećem kolu naša momčad izgledala puno bolje i učinkovitije. A upravo će utakmica 13. prvenstvene runde za Bijelo-plave biti posebno važna jer u Gradskom vrtu gostuje Lokomotiva koja je trenutno prva ispod Osijeka s deset bodova zaostatka. Bilo bi itekako bitno tu veliku prednost i dodatno povećati i tako sve opasnije „Lokose“ sasvim udaljiti od borbe za plasman u vodećem kvartetu.