88'
Treneri
Zoran ZekićJuan Antonio Carrillo Milan

U dvoboju punom ritma, odigranom u odličnoj atmosferi, Bijelo-plavi pokazali više i zavrijedili trijumf.

Nije bilo teško pretpostaviti da će derbi u Gradskom vrtu biti jedan kvalitetan, uzbudljiv i do kraja neizvjestan. I Osijek i Hajduk imali su odličnih nastupa u Europi, a kako su sada koncentrirani isključivo na domaća natjecanja, nije bilo nikakvog razloga da ne prezentiraju ono najbolje, što trenutno mogu. Pritom su Osječani pokazali više, njihov je nastup bio konkretniji, akcije opasnije, a prilike puno brojnije i izrazitije u odnosu na protivnika.

Na kraju je opća ocjena da smo gledali vrlo dobru utakmicu, a i atmosfera na stadionu je bila na istoj razini, budući da se na tribinama okupilo 8.000 gledatelja. Najzanimljiviji ogled 8. prvenstvenog kola ne samo da je zaslužio visoku ocjenu, nego je potvrdio kako se i u HNL-u mogu vidjeti dvoboji puni ritma, stalnih pokušaja i na jednoj i na drugoj strani, lijepih i atraktivnih poteza i golova, vratarskih bravura...  Pobjednik je, na kraju, nagrađen za sav uloženi trud i upornost, u velikoj želji da protivnika baci na koljena.

Brzim izjednačenjem izbjegli nervozu

Osijek je dobar dio posla mogao obaviti, možda čak i pitanje pobjednika riješiti već u prvih 45 minuta. Ejupi u dva navrata i Barać bili su nadomak pogotku, međutim, goste su spašavali Stipica, greda i Juranović koji je intervenirao ispred gol-linije, kada je splitski vratar već bio svladan. I sve se to događalo  u svega dvije minute prave opsade Hajdukovih vratiju, kada su Bijeli zaista imali i puno sreće. Da se promašaji kažnjavaju, uvjerili smo se u 50. minuti. Nižić je neobranjivim udarcem glavom uspio matirati sigurnog i pouzdanog Malenicu, no gostujuće vodstvo potrajalo je samo 60-ak sekundi. Akcija u kojoj su sudjelovali Boban, Ejupi i Hajradinović završila je još jednim lijepim golom. Novi je osječki veznjak, koji je u Gradski vrt stigao iz Norveške, odmah pokazao da bi mogao puno značiti Bjelo-plavima. Mirno je naciljao nebranjeni dio Stipičinih vratiju i u idealnom trenutku Osječanima donio ekspresno izjednačenje. Stoga je domaćin odmah uspio odagnati nervozu i nastaviti igrati u svom ritmu, tražeći nove prilike za rezultatski preokret.

Odluka je mogla pasti i ranije

Bočkaj i Marić bili su u odličnim situacijama u završnoj fazi susreta da Osijeku osiguraju slavlje i prije nego li se ušlo u sudačku nadoknadu vremena, ali je Stipica ponovno spašavao splitsku momčad. No, ipak ništa nije mogao učiniti u posljednjem napadu Zekićevih izabranika. Opet je Boban probio lijevu stranu gostujuće obrane, na vrijeme je proigrao Lukića koji je, također, ne oklijevajući poslao idealnu loptu u „srce“ šesnaesterca. Grezda je sve to dobro pratio, izbjegao pozornosti Hajdukove posljednje linije i potom, vrlo mirno, gotovo rutinski, takvu šansu pretvorio u pobjedonosni pogodak.

Dakako da je uslijedila erupcija oduševljenja među osječkim navijačima jer su taj trenutak čekali cijelo vrijeme, vjerujući kao i nogometaši Osijeka da derbi neće završiti neodlučeno. Sve čestitke našim dečkima jer su nam opet pokazali da imaju kapaciteta za visoke domete, a svi bismo voljeli da se subotnja formula za uspjeh - ponovi i u susretima koji slijede...

Ovo je već treći derbi ovoga ljeta u Gradskom vrtu, a Bijelo-plavi se pobjedom žele sasvim primaknuti Splićanima.

I treći je derbi ovog iznimno zanimljivog nogometnog ljeta u Gradskom vrtu. Prvo je u Osijeku gostovao zagrebački Dinamo, kada je Zoran Zekić na teren poslao momčad bez devetorice standardnih prvotimaca u odnosu na sastav koji je igrao europske utakmice. No, vrlo motivirani Osječani bili su sasvim ravnopravan takmac Modrima, a na kraju se to odrazilo i na rezultatu, budući da je završilo bez pobjednika 1:1. Već u sljedećem prvenstvenom kolu Bijelo-plavi su ugostili državnog prvaka Rijeku koju su dočekali u najjačoj postavi i zasluženo slavili s 1:0. Sada je na red došao Hajduk, još jedan suparnik iz vodećeg kvarteta hrvatskih prvoligaša, koji trenutno ima četiri boda više u odnosu na svog subotnjeg domaćina.

Držati korak s vodećima

I Splićani su igrali posljednje pretkolo Europske lige, a preko Evertona nije bilo realno očekivati da bi mogli nastaviti natjecanje na međunarodnoj sceni. No, ostavili su dobar dojam i potvrdili da imaju respektabilnu momčad. To pokazuju i u HNL-u, tako da će dvoboj na osječkom stadionu sigurno biti uzbudljiv jer je i Osijek pun ambicija, a u Europi je u više navrata zablistao. Sada se treba u potpunosti preorijentirati na ligašku utrku držeći korak s vodećima. U tom je kontekstu svaka pobjeda dragocjena, pa i svaki bod vrlo bitan, bez obzira što smo tek u osmoj prvenstvenoj rundi. Pun pogodak bi Osječane približio Hajduku na samo bod zaostatka, uz to je važno već sada razmišljati i o ishodima u međusobnim dvobojima, što na kraju sezone također može presuđivati. Osim toga, Osijek ima još jedan jako veliki motiv, a to su njegovi vjerni navijači koji će ga opet doći podržati jer i nadalje vjeruju u Bijelo-plave.

Ponoviti najbolja izdanja

Iako im je Futacs izvan stroja zbog operacije, a Vlašić je otišao u Everton, Splićani su i dalje prilično opasni. Uostalom, zauzimaju drugo mjesto, žele se upustiti u borbu za naslov, međutim, isto razmišljaju i osječki nogometaši. I uvijek ćemo zaključiti, ako su mogli u dva navrata biti uspješniji od PSV-a, ako su u gostima dobili i Austriju, definitivno mogu preskočiti i svaku prepreku u domaćem natjecanju. Dakako da je protiv ovakvog Hajduka potrebno ponoviti ponajbolja ovosezonska izdanja da bi se ostvario cilj. Izazov je to dečkima na terenu, poglavito u trenutku kada se očekuje povratak na pobjednički kolosijek. „Bijeli“ su dužnici Osijeku i zbog onih pet golova s Poljuda prošloga proljeća, kada je pala odluka o trećem mjestu, pa je i to motiv više kapetanu Barišiću i njegovim suigračima. Zato i ovaj derbi nestrpljivo iščekujemo.