Mirko Marić
246Zvonimir Milić
Treneri
Zoran ZekićDražen Pernar

Dugo su Bijelo-plavi lomili otpor gostiju i u 74. minuti konačno poveli, ali je protivnik odmah uspio izjednačiti.

Kada bi favoriti uvijek pobjeđivali, nogomet definitivno ne bi bio tako zanimljiv. Nažalost, Osijek se malo češće ove sezone ne uspjeva „othrvati“ protivnicima iz donjeg dijela tablice, kakav je i Cibalia koja je osvojila bod u Gradskom vrtu. Pišući najavu utakmice isticali smo kako je za našeg prvoligaša svaki ogled u HNL-u podjednako zahtjevan i da će takav biti i slavonski derbi, što se u konačnici i potvrdilo.

Nije pritom bila ključna niti inicijativa i nadmoć koju je domaćin konstantno imao, niti puno veći broj opasnih situacija i prigoda pred vratima gostiju, niti neusporediv omjer pokušaja kroz izravne udarce. Nije to ono što se na kraju vrednuje, pa su Vinkovčani izdržali 95 minuta u podređenom položaju, dobro se branili, a jednu od rijetkih šansi su iskoristili, što im je bilo dovoljno da izbjegnu poraz.

Koštao ih trenutak nesmotrenosti

Nisu Osječani loše otvorili utakmicu, naprotiv. U prvih dvadesetak minuta imali su nekoliko vrlo opasnih pokašaja, stvarajući konstantni pritisak. Šteta je što u tom razdoblju igre nisu uspjeli doći do pogotka jer bi tada i Cibalia morala biti otvorenija, a time i puno ranjivija. Kada se otišlo na odmor netaknutih mreža, znalo se da će to u nastavku susreta biti još teža zadaća za Bijelo-plave jer im se upola skratilo i vrijeme koje im je preostalo da bi učinili nešto konkretno.

I kada je ta nadmoć, napokon, u 74. minuti urodila plodom, a Marić lijepo pogodio glavom za vodstvo, uslijedio je trenutak nesmotrenosti koji je presjekao domaćina. Barać je loše procijenio jednu, činilo se bezopasnu loptu koja mu je išla na glavu, osječka je obrana ostala loše postavljena što je omogućilo Kordiću da izbije sam ispred Malenice i lagano ga prebaci za izjednačenje. Tako su Vinkovčani opet vratili sve na početak u rezultatskom smislu, a svi pokušaji domaćina da ipak dođe do pobjede više nisu bili ubojiti i učinkoviti.

Šubarić je spašavao goste

Imali su gosti na svojim vratima iznimno raspoloženog Šubarića koji ih je spašavao u više kritičnih situacija, a obranio je i jedanaesterac Barišiću na samome početku drugog poluvremena. Dosta su mu pomogli i visoki stoperi Ikić i Peričić koji su izgubili samo jedan zračni dvoboj u svom šesnaestercu, u trenutku kada su primili pogodak. A na drugoj strani, Osijek je imao nekolicinu igrača koji se nisu uspjeli nametnuti suparniku na svojim pozicijama, uz sada već ozbiljnu golgetersku krizu Ejupija čiji golovi nedostaju našem prvoligašu.

Kružili su osječki veznjaci i napadači oko vinkovačke obrambene utvrde, no izostao je onaj vic u igri i nekakav individualni potez kojim bi se nadmudrila gostujuća zadnja linija, a nije bilo ni snage i probojnosti u završnici. U tom kontekstu Osječanima su svakako nedostajali Hajradinović i Boban, upravo u tim elementima nogometne igre. Još su dva boda neočekivano ispuštena, ali se muče i drugi konkurenti za Europu, što je potvrda da je svaka utakmica novo iskušenje i da nema prostora niti za najmanje opuštanje.

Pred Bijelo-plavima je danas slavonski derbi! Utakmica počinje u 15 sati. Aktualnosti s utakmice vam donosi MMM.

Osijek  1:1  Cibalia

Ispustili su Osječani dva važna boda u borbi za vrh prvenstvene ljestvice, a igrači Cibalije se prezadovoljni vraćaju kući jer nisu izgubili iako je domaćin imao ulogu favorita. Srdačan pozdrav!

90' + 5 žuti karton za Barišića i kraj utakmice.

90' igra se sudačka nadoknada od pet minuta, Vinkovčani su nadomak bodu u Gradskom vrtu.

89' Jambor je u prigodi, međutim, nije uspio glavom matirati Šubarića, junaka u vinkovačkim redovima.

88' izlazi Muženjak, ulazi Filipović.

86' Stepčić je u momčadi Cibalije zamijenio Pervana, dok je u sastavu Osijeka Šimunec ušao umjesto Mudražije.

85' Grezda je u prigodu, no iz dobre pozicije pogađa samo vanjski dio mreže.

79' opet je bilo opasno u šesnaestercu domaćih. Lopta je dosta dugo bila u petercu, ali gosti nisu uspjeli iskoristiti neodlučnost osječke obrane.

79' sada su gosti mogli povesti jer je šansu imao Miličević. Ušao je s lijeve strane u kazneni prostor, ali je Malenica pravovremenim istrčavanjem spriječio novu neugodnost za domaćina.

75' Odmah je Cibalia došla do izjednačenja! Bila je ubačena dugačka lopta na polovicu domaćina koju je Barać pokušao glavom vratiti Malenici, ali je to "pročitao" Kordić i sa 18 metara prebacio istrčalog Malenicu za 1:1.

75' 1:1 - KORDIĆ

74' Osijek je uspio povesti! Ubacio je Bočkaj iz kornera, skočio je Marić i glavom loptu smjestio u gornji lijevi kut za 1:0.

74' 1:0 - MARIĆ

72' izmjena kod Vinkovčana, izlazi Dabro ušao je Miličević.

70' sada je Cibalia mogla povesti, međutim, Galić ne uspjeva prebaciti istrčalog Malenicu.

69' Grezda je povukao kontru, proigrao je Mudražiju koji asistira Bočkaju na lijevoj strani, ali je mladi reprezentativac loše pucao.

65' dvostruka zamjena kod Bijelo-plavih. Nema više na terenu Ejupija i Lope, ušli su Marić i Grgić.

53' Ejupi puca s ruba šesnaesterca, nedovoljno precizno da bi Osijek došao u vodstvo.

47' sada je glavom pucao Ejupi, lopta je prohujala iznad grede. U Gradskom vrtu ostaje i dalje 0:0.

46' jedanaesterac za Osječane! Jambor je nakon jednog prekida imao loptu u nogama, odostraga je startao Dabroi sudac Bebek je odmah pokazao na bijelu točku. No, udarac Barišića koji je gađao donji lijevi kut odlični je Šubarić sjajno obranio!

46' počelo je drugo poluvrijeme slavonskog derbija kojega s tribina prati 2.227 gledatelja.

45' Osječani su imali prigode u prvih dvadesetak minuta, nakon toga Vinkovčani dobro kontroliraju situaciju na svom dijelu terena.

37' prva prva šansa za Cibaliju. Galić je ubacio visoku loptu na peterac, a Malenica je krajnjim naporom intervenirao ispred Dabre.

28' Vinkovčani su prvi puta zaprijetili nakon centaršuta Pluma, kada je Malenica ostao na gol-liniji, ali gosti nisu uspjeli iz toga stvoriti izgledniju priliku.

27' Lopa ja sada zaradio javnu opomenu.

23' požutio je gostujući stoper Peričić.

18' vrlo aktivni Škorić i treći puta pokušava, ovaj puta s dvadesetak metara. Šubarić nije problema zaustaviti taj udarac.

16' Veliku su šansu sada imali Bijelo-plavi! Lopa je ubacio loptu u sredinu, potom su u njezinu posjedu bili grezda i Barišić koji je dobro centrirao, a Škorić je pucao s desetak metara. Vratar gostiju još jednom je efektno intervenirao i sačuvao svoju mrežu.

13' Karamarko je prvi zaradio žuti karton.

10' odlično je pucao Škorić s 15-ak metara gađajući lijevi kut, a iskazao se Šubarić odličnom obranom!

10' Lopa opet asistira, sada je Bočkaj na udarcu koji je ipak blokiran.

8' prva prigoda za Osijek i to nakon Lopina ubačaja iz kuta. Skočio je Ejupi i pucao glavom, lopta odlazi iznad grede.

1' nakon minute šutnje, počela je utakmica slavonskih rivala.

Igrači zajedno sa sucima izlaze na teren u majicama s natpisom "Slavonija nikad zaboraviti neće".

Glavni sudac je I. Bebek (Rijeka), kojemu će pomagati I. Modrić (Zagreb) i I. Krmar (Zagreb).

Evo i početne jedanaestorice gostiju iz Vinkovaca: Šubarić, Ikić, Peričić, Karamarko, Rubić, Muženjak, Plum, Galić, Dabro, Pervan i Kordić. Na klupi su: Nevistić, Zgrablić, Milić, Filipović, Kraljević, Stepčić i Miličević.

U slavonskom derbiju za Osijek će zaigrati: Malenica, Škorić, Barać, Mudražija, Barišić, Jambor, Mioč, Grezda, Lopa, Bočkaj i Ejupi. Pričuve su: Antolović, Šimunec, Lesjak, Grgić, Marić, Ilić i Matas.

Pozdrav svima iz Gradskog vrta! Dan je sjećanja na Vukovar i prije svega ćemo odati počast poginulim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama u gradu-heroju Domovinskog rata.

Osječani i nakon ogleda s Cibalijom žele ostati ispred svojih konkurenata Rijeke i Hajduka.

Na dan utakmice sa susjedima iz Vinkovaca pogledavamo i u nebo, priželjkujući da ne bude kiše koja bi mogla utjecati na posjet. Regionalni derbi zaslužuje lijep ambijent i veću brojku gledatelja na tribinama iako se, nažalost, mora odigrati u terminu kada će mnogi još biti u Vukovaru na obilježavanju Dana sjećanja na simbol otpora i Domovinskog rata. Još jedna vukovarska obljetnica, ističu to i Bijelo-plavi, dodatni je motiv da na terenu pruže sve što mogu i znaju da bi bodovi ostali u Gradskom vrtu jer su domaćinu zasigurno prioritetni.

Osijek je na drugom mjestu na tablici, trenutno ima dva boda prednosti u odnosu na Rijeku i Hajduk, a budući da igra pred svojim navijačima, svakako mu je u svim računicama da će ta bodovna razlika nakon ovoga kola barem ostati nepromijenjena.

Trebat će upornosti i umješnosti

Gledajući i uspoređujući isključivo kvalitetu obje momčadi i pojedinačne vrijednosti igrača, nema nikakve dvojbe da je Osijek u prednosti i da mu svakako pripada uloga favorita. No, nije na odmet ponoviti da se za svaku pobjedu u HNL-u treba potruditi i često uz dosta muke izboriti jer nema protivnika koji bi bio potpuni autsajder u bilo kojem susretu. Kada se neka momčad postavi sa svim igračima iza lopte i potpuno zgusne prostor na svojoj polovici, nije lako probiti taj obruč i postići pogodak.

Ne vjerujemo da će Vinkovčani pokazati veću dozu odlučnosti i hrabrosti jer im je osnovni cilj ne izgubiti, tako da će Osječanima trebati upornosti i umješnosti u rušenju takvog bedema pred suparničkim šesnaestercem. U tim okolnostima često spominjemo i strpljenje jer utakmica ne mora nužno biti riješena u prvih 30 ili 45 minuta. Da će biti lako, nitko se u osječkim redovima ne zavarava, međutim, sve se u najavi utakmice svodi na jedno – odlučnost da pobjeda ove subote ne smije izmaknuti.