9824Karlo Lulić
David Puclin9222Domagoj Pušić
Treneri
Zoran Zekić

Istra 1961 sada je sigurno bolja nego prošloga ljeta, ali Bijelo-plavi opet imaju pobjedničke ambicije.

Dolaskom u Pulu, gdje će naši nogometaši u subotu odigrati prvenstvenu utakmicu protiv Istre 1961, odmah smo se prisjetili 16. srpnja ove godine kada je počinja nova sezona u HNL-u.

Osječani tada još nisu imali potpuni uvid u svoje stvarne mogućnosti i kvalitete, pa su bez neke velike „pompe“  stigli na Aldo Drosinu da bi na najbolji način startali u borbi za bodove. Pogotkom Peroševića iz pete minute Bijelo-plavi su slavili s 1:0, a njihova je pobjeda tada trebala biti i uvjerljivija. Domaćin je imao dosta sreće, a u dva navrata ga je spašavala i vratnica. Tog je vrućeg pulskog dana krenula i pobjednička serija našeg prvoligaša na gostovanjima u kojoj je Osijek rušio rekorde i ispisao novu stranicu klupske povijesti. Voljeli bismo, naravno, da se isti scenarij dogodi i u 19. kolu državnog prvenstva kada smo ponovno gosti u Puli, uvažavajući činjenicu da se dosta toga promijenilo u redovima Puljana u odnosu na sam početak ligaškog natjecanja.

Ova je Istra ipak bolja i kvalitetnija u odnosu na kadar kojega su Zeleno-žuti imali protekloga ljeta.

Ništa ne može umanjiti optimizam

Trenutno je prilično velikih 15 bodova razlike između ove dvije momčadi, Osječani dijele treće mjesto s  Hajdukom, dok su Puljani na šestoj poziciji.

U posljednjem međusobnom ogledu, odigranom u Gradskom vrtu, Osijek je golom Ejupija vodio sve do sudačke nadoknade vremena, a onda je Mikulić nes(p)retno primio onaj pogodak za izjednačenje, pa je svakome pripao po bod. Sada je Istra ponovno domaćin i pod vodstvom novog, još uvijek ne znamo da li samo privremenog trenera, bivšeg igrača NKOsijek, Darka Raić-Sudara priželjkuje pun pogodak protiv takmaca iz kvarteta najboljih hrvatskih klubova. Međutim, Barišić i suigrači jesensku polusezonu definitivno žele okončati u pobjedničkom stilu, pa će se tako postaviti i ove subote u Puli i šest dana kasnije u Zaprešiću, prije odlaska na zimski odmor. Ni respekt prema domaćinu, ni spoznaja da ih čeka, kako svi najavljuju, vrlo težak teren, ne umanjuju optimizam i odlučnost Bijelo-plavih da odigraju pravu utakmicu i kući se vrate posve zadovoljni.

U splitskom Parku mladeži je nedostajalo malo više  koncentracije i spretnosti u završnici, vjerujemo da će ovaj puta učinak biti bolji, bez obzira što je protivnik jači od Splita. Osječani to, dakako, mogu i nadamo se da će nas sve skupa ponovno razveseliti.

Bijelo-plavi danas na Stadionu Aldo Drosina od 17 sati igraju protiv NK Istre 1961. Aktualnosti s utakmice vam donosi MMM.

ISTRA 1961 - OSIJEK  1:3

Osijek i drugi puta ove sezone nosi sva tri boda iz Pule, potpuno zasluženo jer je bio puno bolji od svoga domaćina u svakom pogledu. Istra je imala vodstvo nakon prvog poluvremena, međutim, i tada je bilo jasno da su gosti naprosto jači i kvalitetniji što su u drugom dijelu materijalizirali s tri pogotka i zadovoljni napuštaju Aldo Drosinu.

90' + 3 Roce je posljednji priprijetio Mikuliću koji je njegov udarac bez problema zaustavio.

89' sada igru napušta Lopa, ulazi Lukić.

88' prva prigoda za Istru tek u samom finišu susreta. Prelčec je imao dobru situaciju za udarac, međutim, bio je loš u završnici.

86' mijenja i Zekić, iz igre povlači Peroševića, ubacuje Grgića.

86' Igru napušta Gržan, s klupe je ušao Burić.

85' Perošević je mogao postići i drugi pogodak, u padu je zahvatio loptu nogom, a ona se od Mitrevskog odbila u korner.

84' druga promjena kod domaćin. Izašao je Solomon, na terenu je Bouhna.

81' opet puca Mioč, ovaj puta lopta odlazi pokraj lijeve vratnice.

79' čim je ušao Mioč je već bio u šansi, ali je njegov udarac iz punog trka pogodio Georgieva koji je vjerojatno na taj način spasio Ivušića.

77' Škorić odlazi na klupu, ulazi Mioč.

76' evo javne opomene i za Rocea, domaći su nogometaši sve nervozniji na terenu.

75' požutio je Lucio.

71' Perošević je pucao sa 16 metara, lopta odlazi pokraj desne vratnice.

70' prva izmjena, Prelčec je ušao umjesto Stepčića.

66' u samo osam minuta Bijelo-plavi su postigli i treći pogodak! Ejupi je požrtvovnim klizećim startom omogućio Škoriću da krene prema domaćem kaznenom prostoru, da bi u punom šprintu i sam došao u šesnaesterac. Škorić mu je fino asistirao, a Ejupi se iskupio za autogol iz prvog dijela i vrlo preciznim udarcem, iskosa s desne strane, pogodio "malu mrežicu" za 1:3.

66' 1:3 - EJUPI

62' Osječani su preokrenuli rezultat u svoju korist. Škorić je loše zahvatio loptu koja se od jednog igrača Istre odbila do Lope, a ovaj je u pravom trenutku proigrao Barišića. Kapetan gostiju je sjajnim udarcem desnom nogom pogodio sam gornji lijevi kut za 1:2. Eurogol Borne Barišića na Aldo Drosini!

62' 1:2 - BARIŠIĆ

58' Osijek je došao do izjednačenja i kapitalizirao svoju veliku terensku nadmoć. Barišić je idealno centrirao s lijeve strane, pred vratima Ivušića našao se dobro postavljeni Perošević i glavom sa 7-8 metara matirao Ivušića.

58' 1:1 - PEROŠEVIĆ

56' kurioizitet ovoga susreta svakako je činjenica da Istra ima vodstvo iako nije uputila niti jedan udarac u okvir osječkih vratiju!

54' sada je javnu opomenu dobio i Perošević.

52' Lopa je dobio žuti karton.

51' još bolja prilika za Ejupi, ali ni ovaj puta nema pogotka. Ubacio je Perošević, a osječki centarfor zamalo ne pogađa.

50' pokušava Ejupi s 15 metara, lopta odlazi daleko od vratiju.

49' prva šansa za Osječane u nastavku. Nakon Petrovikjeva centaršuta glavom je pucao Barać, bilo je to ipak slabo da bi Ivušić kapitulirao.

46' počinje drugo poluvrijeme susreta u Puli kojega prati 867 gledatelja, među kojima je i tridesetak pripadnika Kohorte.

45' uz puno sportske sreće Puljani su postigli pogodak i otišli na odmor s prednošću. Ovo je vjerojatno prvi autogol Ejupija u karijeri, nažalost, dogodio se baš danas, u dresu NK Osijek.

44' posve neočekivano Istra je povela. Loptu je iz prekida u osječki šesnaesterac ubacio Stepčić, Ejupi je glavom pokušao otkloniti opasnost, zahvatio loptu glavom i ona je završila u lijevom kutu za vodstvo domaćina. Klasičan autogol i Istra vodi.

44' 1:0 - EJUPI (ag)

43' prvi žuti na utakmici dobio je Lesjak.

38' Arsenić je oklijevao s ispucavanjem lopte iz kaznenog prostora, a kada je to učinio, domaći su protestirali kod suca da ga je pritom lopta, navodno, udarila u ruku. I da je tako, namjere sigurno ni u kojem slučaju nije bilo.

36' opet Perošević, sada je pokušao glavom, prebacio je gredu, a i sudac Lučić je dosudio prekršaj u korist domaćina.

29' Perošević je gađao lijevi kut iz "slobodnjaka" s dvadesetak metara, ni to nije bilo precizno.

25' Barišić centrira s lijevog boka na prvu vratnicu, Ejupi je i ovaj puta na lopti koja odlazi pokraj okvira vratiju.

20' u prvih dvadeset minuta gledamo potpunu inicijativu Osijeka, nešto slično kao i u prošlom kolu protiv Splita u Parku mladeži.

12' Ejupi je opet pucao, Puljani su uspjeli blokirati njegov udarac, da bi potom i Škorić bio u prigodi, ali je vratar domaćin još jednom spriječio pogodak.

10' puno bolji početak za goste iz Osijeka koji su stalno u napadačkim akcijama, a još uvijek žalimo za "zicerom" kojega je propustio Petrovikj.

5' Ejupi je odlično započeo utakmicu, sada se odlučio na udarac, no nije to išlo u okvir vratiju.

3' 100 postotna šansa za goste! Odlično je ubacio Matas, Ejupi nesebično poslužio Petrovikja u petercu koji sjajnu prigodu ne uspjeva pretvoriti u pogodak! Njegov je udarac vratar Ivušić uspio obraniti u trenutku kada su valjda svi na stadionu već vidjeli loptu u mreži. Nakon toga pokušao je i Perošević, ostalo je 0:0.

1' Škorić s desne strane ulazi u šesnaesterac, domaći uspjevaju izbiti loptu u korner nakon kojega puca Lesjak, ali je to učinio neprecizno.

1' utakmica je upravo započela.

Prvi puta će u HNL-u pravdu dijeliti vinkovački sudac Josip Lučić, a pomažu mu I. Krmar iz Zagreba i S. Rođak-Karšić (Podravske Sesvete)

Za Istru će od prve minute igrati: Ivušić, Mitrevski, Georgiev, Bertoša, Gržan, Paracki, Lucio, Stepčić, Miloš, Roce i Solomon.

Zekić se odlučio za sljedeću jedanaestoricu:Mikulić, Matas, Arsenić, Barać, Barišić, Lesjak, Petrovikj, Lopa, Škorić, Perošević i Ejupi.

Osječani će u ovom susretu nastupiti bez kartoniranih Vojnovića i Bobana, dok je tek oporavljeni Knežević na klupi za pričuve.

Pozdrav iz Pule! Dvadesetak je minuta do početka utakmice između Istre i Osijeka u okviru 19. kolu HNL-a.

Osječani su se postavli odlučno od prve minute, a nije ih poremetio ni autogol Ejupija, pa su došli do preokreta.

I sedmi su puta ove sezone Osječani slavili u gostima! Toliko pobjeda izvan svoga Gradskog vrta naš prvoligaš nije imao nikada u svojoj povijesti, kada je riječ o prvenstvenim ogledima. Stoga momčad i stručni stožer zaslužuju sve čestitke  jer su rekorderi s 22 osvojena boda na terenima svojih protivnika.

U subotu su bili u svemu bolji od Istre 1961 što je na kraju materijalizirano i adekvatnim rezultatom, za razliku od dvoboja protiv Splita, prije  tjedan dana u Parku mladeži. I tada smo gledali sličan scenarij, ali je izostalo zadovoljstvo što se tiče konačnog ishoda.

Osijek je, dakle, prezentirao  odličan nogomet, što su nam na kraju priznali i domaćini, zaključivši da ih nitko ove sezone nije tako nadigrao kao Zekićevi izabranici. Zato nam je zadovoljstvo potpuno jer je pobjeda došla nakon vrlo dojmljive prezentacije s kojom moraju biti zadovoljni i oni najveći kritičari.

Sjajan pogodak kapetana Barišića

Bijelo-plavi su se postavili odlučno i s puno samopuzdanja čim je lopta krenula s centra. To je pristup kojega navijači uvijek žele  vidjeti od svojih ljubimaca na terenu, bez obzira kakav će rezultat na kraju biti. A on ovaj puta nije izostao, bez obzira na činjenicu da su Puljani imali, doduše, sasvim slučajno vodstvo u prvom poluvremenu.

I u tih 45 minuta gosti su bili puno opasniji od svoga domaćina koji nije niti jednom zapucao prema Mikulićevim vratima, a stekao je rezultatsku prednost nes(p)retnim autogolom Ejupija nakon ubačaja Stepčića iz prekida.

Bilo je logično očekivati da će Istra u nastavku čuvati rezultat, međutim, Osječani su i dalje gospodarili terenom, stvarali kontinuirani pritisak da bi u razdoblju od 58. do 66. minute čak u tri navrata zatresli Ivušićevu mrežu i potpuno zasluženo stigli do novog trijumfa.

Posebno je lijep bio pogodak Barišića za vodstvo od 2:1, kada je naš kapetan malo izvan ruba šesnaesterca svojom slabijom, desnom nogom neobranjivo naciljao gornji lijevi kut i vjerojatno postigao najljepši gol u ovome kolu. Osim toga, Barišić je asistirao i kod Peroševićeve egzekucije, tako da je s pravom ponio epitet igrača utakmice.

Hajduk je bio miljenik Fortune

Prije početka susreta u Puli, osluškivali smo rezultat iz Vinkovaca gdje je gostovao Hajduk, izravni konkurent za treće mjesto. Rezultat je sve do 90. minute išao i nama na ruku jer je Cibalia imala vodstvo, ali je spletom okolnosti na kraju ipak izgubila, budući da su Splićani u sudačkoj nadoknadi uspjeli postići čak dva pogotka i može se reći da su bili pravi miljenici Fortune.

Tako su Hajduk i Osijek i dalje bodovno izjednačeni, a nas veseli spoznaja da osječka momčad pokazuje bolje igre, što nam daje za pravo da i dalje budemo optimisti kako će nakon svršetka jesenske polusezone samo Rijeka i Dinamo biti ispred Osijeka na prvenstvenoj ljestvici.

Naime, preostaje nam još samo jedno kolo  koje Osječanima donosi treće uzastopno gostovanje, ovaj puta kod Intera  u Zaprešiću, dok će na Poljudu u derbiju igrati Hajduk i Dinamo.