2225Milovan Petrovikj
Petar Bosančić424Karlo Lulić
Treneri
Juan Antonio Carrillo MilanZoran Zekić

Upravo je protiv izravnog konkurenta najveći motiv pokazati da je Osijek zaslužio treće mjesto ove sezone.

Već duže vrijeme pričamo i pišemo o tome kako s ne strpljenjem očekujemo derbi na Poljudu. Susret dvije momčadi koje se bore za treće mjesto i međusobni prestiž, ali i bolju startnu poziciju u Europi, odnosno duži ljetni odmor prije početka priprema za novu sezonu.

I došao je trenutak za taj međusobni dvoboj u kojega Splićani i Bijelo-plavi ulaze s istim bodovnim učinkom (59) i s velikom željom da protiv izravnog konkurenta pokažu svoj najbolji nogomet i osvoje dvostruko vrijedne bodove. Ne treba dvojiti da će stadion biti sasvim lijepo ispunjen jer navijači Hajduka su i ove sezone najbrojnija publika u HNL-u, a s obzirom na značaj utakmice – ambijent će zasigurno biti poticajan ne samo domaćinu, nego i gostima s Drave.

Može odlučiti i najmanji detalj

Nema bolje prilike za dokazivanje od izravnog okršaja s konkurentom i to još u njegovom dvorištu. Ako je prednost Splićana domaći teren, argument za samopouzdanje Osječanima bi trebao biti upravo – učinak u gostima.

Osam je pobjeda nanizao Osijek ove sezone izvan svoga Gradskog vrta, a iako pritom nije slavio na Poljudu, još od 2008. kada je i jedini puta Split napustio pjevajući, igrači ne skrivaju optimizam. Znaju kako je igrati s Hajdukom, osjetili su i slast pobjede i gorčinu poraza, jednom i podijelili bodove u posljednjih šest mjeseci, no to ne mora baš ništa značiti uoči ovoga derbija. Ovo je zasebnih 90 minuta, može odlučiti i najmanji detalj, a kvaliteta je ionako podjednaka. Što Osijek ove subote mora imati da bi ostvario svoj cilj? Smirenost, prije svega.

Ipak nije riječ o meč-lopti u smislu borbe za prvaka ili eliminacije iz utrke za Europu. Ona je već osigurana, takav pritisak, dakle, ne postoji. I zato nema razloga da izostane ono što i Zekić potencira ovih dana – odlučnost i hrabrost u pristupu.

Napad je najbolja obrana

Napadom se otupljuje suparnička oštrica, tako će se i Bijelo-plavi nastojati postaviti. Ne dopustiti Hajduku dominaciju, nego ga što češće napasti, sa što više igrača u završnici. Tu do izražaja dolazi ona doza samopouzdanja, kada momčad vjeruje u sebe, kada je spremna preuzeti i veći rizik od samog neutraliziranja protivnika, kao osnovne zadaće.

A prilika će sigurno biti, onih situacija u kojima je bitno iskazati mirnoću u završnom proigravanju ili udarcu ka vratima. Znamo da neće biti lako zaustaviti Futacsa i Ercega, koji su postali opasan tandem u splitskom napadu, ali morat će i domaći itekak pripaziti na Lopu, Peroševića, Ejupija, prodornog Barišića...

I kada Zekić kaže da od svoje momčadi očekuje igru u pravom smislu te riječi, nogometno nadigravanje bez nervoze i grča, upravo u tome i vidi(mo) šansu Osječana u ovom derbiju. U tom slučaju individualci više dolaze do izražaja, a u Osijeku ne misle da su pritom slabiji od Hajduka. Naprotiv...

Bijelo-plavi danas na Poljudu od 17 sati igraju protiv HNK Hajduka. Aktualnosti s utakmice vam donosi MMM.

Hajduk - Osijek 5:1

Doživjeli su Bijelo-plavi najteži poraz ove sezone, a Hajduk stekao prednost od tri boda u odnosu na momčad našeg prvoligaša. Pozdrav s Poljuda!

90' + 2 kraj susreta na Poljudu koji je, ovaj puta, potpuno pripao Splićanima, posebice u drugom poluvremenu kada su i postigli svih pet golova.

90' Osječani postižu počasni pogodak u uvjerljivom porazu. Pucao je Boban, lopta je "zakačila" Ćosića i završila u mreži Stipice.

90' 5:1 - BOBAN

88' ubacio je Hamza s lijeve strane, u petercu je Said i to se ne može promašiti.

88' 5:0 - SAID

81' Mioč je u šansi, udarac mu je blokiran.

79' Carillo iz igre povlači iznimno opasnog Futacsa, ušao je Ohandza.

78' Vojnović ima stopostotnu priliku, ali nije sa osam metara uspio svladati Stipicu koji mu se hrabro bacio u noge.

77' Jefferson je "potegnuo" s 25 metara, vratar Osijeka je sjajnim refleksom spriječio peti pogodak raspoloženih Splićana.

75' Said je već uspio priprijetiti, njegov udarac glavom Malenica je obranio.

73' izlazi vrlo zapaženi Erceg, ušao je Said.

70' Vlašiću pripadaju velike zasluge za ovaj pogodak kojega je "servirao" upornom i neumornom Ercegu koji je u padu loptu poslao u mrežu.

70' 4:0 - ERCEG

69' dvostruka izmjena kod Osijeka. Nema više u igri Kneževića i Ejupija, ušli su su Pušić i Boban.

68' Futacs dobro puca, lopta odlazi iznad grede.

65' Hajduk je u samo devet minuta zabio i treći pogodak. Najbolji igrač u drugom dijelu, Toma Bašić mirno je primio loptu u kaznenom prostoru nakon što je nije uspio kontrolirati Futacs, da bi mladi veznjak Splićana, potpuno neometan, vrlo snažno i precizno iz blizine pogodio i drugi puta u derbiju sada već za nedostižnih 3:0.

65' 3:0 - BAŠIĆ

61' opet je Bašić bio iznimno neugodan za goste, doduše njegov je pokušaj blokiran, ali lopta na lijevoj strani dolazi do slobodnog Futacsa koji sjajno pogađa suprotni gornji kut za 2:0.

61' 2:0 - FUTACS

57' Knežević je dobro pucao u lijevi gornji kut, Stipica jedva izbacuje loptu u korner. Iz kuta je Knežević poslao loptu - na gredu.

56' Hajduk je poveo. Matas je neoprezno izgubio loptu, Erceg krenuo u punom sprintu lijevim krilom prema šesnaaestercu, imao je samoga Futacsa u sredini, ali Mađar tu loptu nije uspio primiriti. No, iza njega je bio Bašić koji se namjestio na udarac lijevom nogom i sa 16 metara vrlo precizno pogodio sam desni donji kut.

56' 1:0 - BAŠIĆ

54' snažno je "odapeo" Bašić, Malenica je sačuvao mrežu.

53' Lopa je dobio žuti karton.

50' velika šansa za Hajduk. Prvo je Jefferson pucao glavom, Malenica samo nakratko odbio loptu na koju je natrčao Ćosić i upropastio zaista izglednu priliku.

48' prvu priliku i u nastavku imali su - Osječani. Ejupi je fino uposlio Kneževića u kaznenom prostoru, uslijedio je snažan, ne i precizan udarac.

46' izmjena kod Hajduka. U svlačionici je ostao Savvas, u igri je Bašić. Na tribinam je 9.947 gledatelja.

45' prvo je poluvrijeme završeno bez pogodaka.

40' Vlašić je u novoj prigodi, Malenica odbija loptu u korner.

37' Hamza je imao jako dobru situaciju za udarac, slabo je to učinio.

36' ima Hajduk bučnu potporu Torcide, no nema promjene rezultata, niti izrazitih gol-šansi na Poljudu.

30' prošlo je pola sata igre i to u vrlo žustroj borbi na sredini terena.

26' još jedan pokušaj domaćih iz daljine, Vlašić nije pogodio okvir vratiju.

21' dobro puca Hamza s više od 20 metara, osječki je vratar i ovaj puta vrlo siguran.

18' Ćosić je pucao glavom, nije to bilo problematično za Malenicu.

16' sada je zbog preoštrog starta javnu opomenu dobio i Tudor.

13' žuti karton dobio je Hamza. Prinudna izmjena kod gostiju: umjesto ozlijeđenog Lesjaka ušao je Vojnović.

12' sada je pucao Hamza, lopta je blokirana na putu prema Malenici koji ipak nije imao teži posao.

10' Lopi je lopta "prešla" preko noge na polovici gostiju, pa se Erceg iznenada našao u vrlo dobroj prigodi, međutim, pucao je zamalo pokraj desne vratnice.

6' prijete i Splićani preko Vlašića, spasio je Barać.

4' prva prava prigoda i to za - goste. Lopa je na desnom krilu proigrao Barišića koji je odlično centrirao na glavu Peroševića, a lopta ipak odlazi iznad grede.

1' krenula je lopta s centra.

Prije početka susreta kapetan Hajduka Zoran Nižić dobio je na poklon dres s brojem 100, budući da je toliko nastupa skupio u dresu Bijelih.

Glavni sudac je I. Bebek (Rijeke) čiji su pomoćnici G. Perica (Šibenik) i R. Kezele (Rijeka). Imamo i dvojicu dodatnih pomoćnika, to su: I. Pajač (Sv. I. Zelina) i M. Vidulin (Kanfanar).

Hajduk će zaigrati u sastavu: Stipica, Nižić, Ćosić, Memolla, Tudor, Jefferson, Savvas, Hamza, Vlašić, Erceg i Futacs. Pričuve su: Grbić, Bosančić, Ismajli, Bašić, Said, Kožulj i Ohandza.

Za Bijelo-plave će igrati: Malenica, Škorić, Barać, Matas, Barišić, Lesjak, Mioč, Knežević, Lopa, Perošević i Ejupi. Na klupi su: Barešić, Šimunec, Petrovikj, Pušić, Lulić, Vojnović i Boban.

Hajduk i Osijek imaju isti broj bodova, vode vrlo neizvjesnu i zanimljivu bitku za treće mjesto, pa je ovaj susret podjednako značajan za obje momčadi.

Srdačan pozdrav iz oblačnog Splita! Danas smo na Poljudu, u derbiju 32. kola MaxTV Prve HNL.

Nije bilo takvih naznaka u prvih 45 minuta da bi Osijek u drugom poluvremenu mogao primiti pet pogodaka.

Kada bi u nogometu sve bilo uglavnom predvidljivo, ne bi nam bio toliko zanimljiv. U tom kontekstu gledamo i na ono što se dogodilo Osječanima u drugom poluvremenu derbija na Poljudu. Prvo je, naime, bilo manje-više solidno, Malenica niti jednom nije kapitulirao u tih 45 minuta iako je domaćin imao neke svoje izgledne prigode, ali nije to ni u kojem slučaju navješćivalo da bi gosti u nastavku mogli doživjeti rezultatski potop.

To se, ipak, dogodilo i sigurno će Zoran Zekić još neko vrijeme razmišljati o tom scenariju iz drugog dijela i razlozima zbog kojih mu je momčad ostala u „slijepoj ulici“. Sigurno ni treneru, niti njegovim igračima ne može biti svejedno, još manje ugodno, ali se dogode i takve okolnosti, koje je teško racionalno protumačiti jer su se pogreške naprosto nadovezivale jedna na drugu...

Dekoncentracija je učinila svoje

A podsjetit ćemo da su Osječani imali prvu zrelu priliku u nastavku kada je Knežević mogao gostima donijeti vodstvo, ali nije bio precizan iz obećavajuće situacije. I tek što smo pomislili kako Bijelo-plavi hvataju bolji ritam, uslijedila je nespretna kapitulacija. Olako izgubljena lopta, kada je većina Osijekovih igrača bila na protivničkom dijelu terena, skupo je stajala Matasa i suigrače.

I tada je sve krenulo naopako po našeg prvoligaša. Bašić je lijepo pogodio za 1:0, Futacs potom još i efektnije za 2:0 svega nekoliko minuta kasnije i Osijek se više nije uspio stabilizirati, povezati redove i barem spriječiti uvjerljiv poraz, najteži ove sezone, ne samo u rezultatskom smislu.

Golovi su padali u situacijama kada bi gosti imali loptu u svom posjedu, ali je dekoncentracija učinila svoje, pa je Hajduk olako poentirao, uz priznanje domaćinu da je imao iznimno spretne i precizne napadače. Pogađali su neobranjivo za Malenicu koji je, unatoč visokom porazu, ostavio najbolji dojam u gostujućim redovima.

Treće mjesto i dalje nije nedostižno

Naravno da rezultat derbija na Poljudu nije realan odnos snaga između Hajduka i Osijeka. Kada su iste momčadi prije dva mjeseca igrale u Gradskom vrtu, Osječani su bili puno bolji i također apsolutno zaslužili pobjedu pred svojim navijačima, tako od ovog subotnjeg „blackouta“ ne treba praviti dramu. Dogodilo se i film se ne može vratiti na početak.

No, mogu se i moraju izvući određene pouke, na temelju analize viđenoga i nekakvi zaključci, kako se nešto slično ubuduće ne bi ponovilo. Najgore bi bilo klonuti duhom nakon jedne takve partije i pomiriti se da je treće mjesto nedostižno jer nam preostaju još četiri kola do kraja sezone. Splićani imaju tri boda više, no već idućeg vikenda ta prednost opet može biti anulirana.

Hajduk mora na Rujevicu kod „ranjene“ Rijeke, a Bijelo-plavi će svoju prigodu za popravak ružnoga dojma s Poljuda imati protiv Slaven Belupa na domaćem terenu, na kojem su nas ovoga proljeća naučili na pobjede.