Poštovani roditelji i djeco, Nogometni klub Osijek promiče duh fair-playa pa Vas pozivamo da navedena pravila pročitate i ista usvojite u svoj svakodnevni život, trening i utakmice.
Pravila i kodeks ponašanja u Školi nogometa NK Osijek
1. Trening
- Nogometaš je dužan biti redovit na treningu.
- Nogometaš je dužan dolaziti na trening u zakazano vrijeme.
- Izostanak sa treninga nogometaš je dužan najaviti svom treneru unaprijed.
- Izostanak duži od 14 dana nogometaš je dužan najaviti voditelju škole pismenim putem.
- Nogometaš može opravdati naknadno izostanak pismenim putem (liječničko uvjerenje i sl.)
2. Disciplina
Disciplina je jedan od najvažnijih faktora u kolektivnom sportu i nogometaš je dužan obratiti posebnu pažnju na ponašanje.
3. Roditelji i odnosi
- Roditelji nogometaša dužni su se ponašati na treninzima i utakmicama u duhu Fair-play-a.
- Sve svoje probleme u školi, nogometaš je dužan riješiti sam sa nadležnim trenerom.
- Ukoliko nogometaš nije u stanju riješiti problem sa nadležnim trenerom, roditelj je dužan obratiti se isključivo voditelju škole.
4. Kodeks ponašanja roditelja nogometaša
Ja, roditelj nogometaša:
- Neću prisiljavati svoje dijete da se bavi sportom - nogometom.
- Uvijek ću imati na umu da dijete sudjeluje u sportu - nogometu kako bi se zabavljalo i da je igra za djecu a ne za odrasle.
- Obavijestit ću trenera o bilo kakvim fizičkim ograničenjima ili bolestima koja mogu utjecati na sigurnost mog djeteta ili druge djece.
- Naučit ću pravila igre i politike lige.
- Ja (i moji gosti) biti ćemo pozitivan primjer djeci i poticat ćemo sportsko ponašanje iskazujući poštovanje, pristojnost i podršku svim igračima, trenerima, službenim osobama i gledateljima na svakoj utakmici ili drugom sportskom događaju.
- Ja (i moji gosti) nećemo učestvovati ni u kakvom obliku nesportskog ponašanja sa službenim osobama, trenerima, igračima ili drugim gledateljima / roditeljima kao što su dobacivanje i ruganje; odbijanje rukovanja ili upotreba prostačkog ili uvredljivog jezika ili gesta.
- Neću ohrabrivati nikakve postupke ili ponašanje koje bi moglo ugroziti zdravlje ili dobrobit igrača.
- Učit ću svoje dijete da igra pridržavajući se pravila i da eventualne sukobe rješava bez neprijateljstva ili nasilništva.
- Zahtijevat ću da moje dijete tretira ostale igrače, trenere, službene osobe i gledatelje s poštovanjem bez obzira na rasu, vjeru, boju kože, spol ili sposobnost.
- Učit ću svoje dijete da je važnije dati sve od sebe nego pobijediti, tako da se nikad ne osjeti poraženim radi rezultata natjecanja ili svojih sposobnosti.
- Hvalit ću svoje dijete za poštenu igru i zalaganje i nastojati da se uvijek osjeća kao pobjednik.
- Nikad neću vikati ili se rugati svom djetetu ili bilo kojem drugom igraču radi pogreške ili poraza.
- Isticat ću prednosti vježbanja i razvoja sposobnosti nad pobjeđivanjem. Također ću umanjivati vrijednost 'pobjedničkog natjecanja' u mlađim dobnim kategorijama.
- Promicat ću emocionalnu i fizičku dobrobit natjecatelja iznad bilo kakvih vlastitih želja za pobjedom mog djeteta.
- Poštovat ću službene osobe i njihov autoritet tokom igre i nikad neću dovoditi u pitanje, diskutirati ili se suprotstavljati trenerima na igralištu, već ću sva pitanja raspraviti na dogovorenom mjestu i vremenu.
- Za svoje ću dijete zahtijevati okolinu bez droga, cigareta i alkohola, a sam ću se suzdržavati upotrebe istih na svim sportskim događanjima.
- Suzdržavat ću se 'treniranja' svog djeteta ili ostalih igrača tokom utakmica i/ili treninga, osim u slučaju da sam jedan od službenih trenera momčadi.
- Slažem se da ukoliko prekršim neko od navedenih pravila budem disciplinski kažnjen opomenom trenera, službene osobe i/ili kluba.
- Nastojati ću, u skladu sa mogućnostima, pomoći boljoj organizaciji i podizanju standarda u klubu bilo novčanom pomoći, bilo donacijom materijalnih resursa, nalaženjem drugih donatora i sponzora, raznim uslugama direktno ili indirektno vezanim za rad sa najmlađima.
- Neću ometati treninge u okviru nogometne škole niti ču biti blizu terena za vrijeme treniranja.
5. Dodatak „Fair-Play“
Što je fair-play (fer-plej)?
Fer znači držati se dogovorenih pravila, odreći se nepravedno stečenih prednosti, imati jednake šanse, obzirno se ponašati, poštovati svog protivnika u sporu i prihvaćati druge i drukčije. Fer ponašanje kao sportska i moralna norma danas je ugroženo, i to ne samo u sportu, nego i u drugim područjima društva. Istovremeno, pravila fer ponašanja mogu biti orijentir za moguće ponašanje u svijetu punom natjecateljskog duha.
6. Deset principa fair-play odgoja
- Fair-play je izraz ljudskog držanja koje se očituje u obzirnom ponašanju prema samom sebi, prema drugima, ali i prema svojoj okolini. Fair-play nalazimo u sportu, ali i u drugim područjima života.
- Fair-play je osnova kvalitetnog ponašanja u međuljudskim odnosima i u odnosima ljudi prema svojoj okolini. Apeli, zabrane ili kazne nisu sveobuhvatna sredstva, oni ne djeluju u svim situacijama i ne djeluju trajno. Potrebno je odabrati metode koje su djelotvornije.
- Za fer ponašanje potrebno je ispuniti neke preduvjete. Obazrivost, iskrenost, samopouzdanje, znati se nositi s porazom i empatija su preduvjeti koji su potrebni za to i koje treba njegovati i podržavati. Moralno učenje znači stalni rad na razvoju vlastite osobnosti. Fer ponašanje se ne može predavati kao školski predmet, ali se može doživjeti od drugih i naučiti.
- Te sposobnosti sportaši - nogometaši mogu vidjeti u u školi nogometa u kojem nema neprijateljstava među nogometašima, gdje vlada otvorena atmosfera i razumijevanje.
- Principu uspjeha koji je obilježen natjecanjem, pobjedom i porazom mora biti oduzeta oštrina. Trebalo bi unapređivati timski rad, razvijati osjećaj za kvalitetu igre, naglašavati osjećaje igrača.
- Nije samo važno ono što radimo, nego i na koji način to radimo.
- Mi smo učitelji uzori - ne naše riječi, već naša djela i način na koji se odnosimo prema sportašima i na koji rješavamo konflikte - to je ono što nas čini dobrim pedagozima.
- Moralno djelovanje zahtijeva samostalnost i osjećaj odgovornosti. Da bi se te sposobnosti razvijale, moraju se stvoriti uvjeti za to, na primjer - pružiti nogometašima mogućnost da sudjeluju pri donošenju formalnih i neformalnih pravila u školi nogometa.
- Spremnost i sposobnost da se rješavaju konflikti mora biti prenesena i poticana rano. Konflikti se ne smiju samo negativno ocjenjivati, oni se moraju predstaviti i kao mogućnost da se situacija promijeni ili razvije u pozitivnom smislu, ali i kao izazov da se još više poradi na temi fair-playa i fer ponašanja.
- Cilj fair-play odgoja mora biti i što manje angažiranje sudaca. Sudac bi trebao biti "transplantiran" u svakog od nas. Sljedeći citat to sasvim jasno izražava: "Svatko pazi na to da ga susjed ne prevari, ali dolazi dan kada će svatko paziti da on ne prevari svog susjeda."
7. Jedanaest pravila za fair-play meč
Prije igre
- Tvoja namjera treba biti igrati fer i nikoga ne povrijediti namjerno!
- Razmijeni nekoliko pristojnih riječi sa svojim protivnikom i pitaj ga kako se zove!
- Neka te raduje igra, a ne pobjeda!
- Napravite krug i recite: mi smo tim, oni drugi su samo naši protivnici u sportu!
Tijekom igre
- Pridržavaj se pravila, pazi na upute koje daje sudac!
- Ostani smiren, čak i ako te drugi provociraju!
- Ne slušaj gledatelje kad traže da igraš grubo!
- Ako nešto ne krene onako kako je planirano ili tvom timu prijeti poraz, misli na to da je nogomet samo igra!
- Ponašaj se i postavi i prema svojim suigračima i prema protivničkim igračima jednako, čak i ako govore nekim drugim jezikom, imaju drugu boju kože ili su pripadnici neke druge religije!
Nakon igre
- Raduj se pobjedi, ali ne omalovažavaj drugi tim! Čestitaj pobjedničkoj ekipi!
- Svim igračima zahvali za igru, čak i ako nije sve proteklo onako kako si priželjkivao!
"Fair-play ne označava samo poštivanje dogovorenih pravila igre, nego i u širem smislu obuhvaća i držanje sportaša: poštivanje protivnika i očuvanje psihičkog i fizičkog dostojanstva. Onaj sportaš koji se može staviti u poziciju svog protivnika ponaša se fer." (Izvod iz Deklaracije Internacionalnog komiteta fer-pleja").
Nogometna škola NK Osijek