Golgeterske sposobnosti spretnog centarfora dovele su ga i do reprezentacije te nastupa na Svjetskom prvenstvu


Puno je odličnih individualaca kroz klupsku povijest igralo u redovima našeg nogometnog kolektiva, a takvi se uvijek dugo pamte, zapravo – ne zaboravljaju. U ovom prisjećanju na bivše asove osječkog nogometa, vraćamo se na razdoblje poslije Drugog svjetskog rata, neposredno nakon osnivanja Proletera. Legendom iz tog vremena svakako možemo smatrati rođenog Baranjca iz Popovca, Dionizija Dvornića koji je odmah skrenuo pozornost na sebe svojim golgeterskim umijećem. Bio je izrazito efikasni napadač u generaciji s Tretinjakom, Majerom, Lechnerom, Dubcem, F. Rupnikom, Vekićem, Nađsombatom i ostalima. Upravo zbog svoje učinkovitosti kratko se zadržao u Osijeku, budući da je u redovima Proletera nastupao od njegova osnutka 1947., pa samo do 1949. godine. Prethodno je bio u gradskim klubovima Olimpiji i Udarniku u kojima je odmah iskazao veliki potencijal...

Brzo je prerastao matičnu sredinu

Dvornića su svi u nogometnim krugovima znali po nadimku „Bato“, a igrao je u onim najranijim kvalifikacijama za ulazak iz Osječkog okružnog prvenstva u nekadašnju Drugu saveznu ligu Jugoslavije. Osječanima je 1947. protivnik bila momčad Podrinja iz Šapca koja je na igralištu „Kraj Drave“ poražena s 2:1, a upravo je Dvornić bio jedan od strijelaca, uz također legendarnog Andriju Vekića. Uzvrat je protekao u znaku protivnika koji je na svom terenu slavio s 3:1, tako da je Druga liga u to vrijeme ostala nedostižna za osječke nogometaše. Dvornić je 1949. godine odlučio prihvatiti ponudu zagrebačkog Dinama koji je tražio izrazitog strijelca i pronašao ga baš u napadaču Proletera. Koliko im je bio dobar i koristan, najbolje potvrđuje činjenica da je u novoj, puno jačoj sredini odigrao 300-injak utakmica, a izborio se i za status reprezentativca.

Iz Švicarske se više nije vraćao...

Šest je susreta odigrao za A selekciju Jugoslavije, a zabilježio je i još dva nastupa za B vrstu. Debitirao je protiv Francuske '53 u Zagrebu. Imao je čast i zadovoljstvo zaigrati i na Svjetskom prvenstvu u Švicarskoj, odigranom 1954. godine, a da je i tamo ostavio upečatljiv dojam svjedoči i spoznaja da je upravo u toj zemlji ostvario i internacionalnu karijeru. Dvornić je bio jedan od prvih hrvatskih nogometaša koji se imao priliku dokazati izvan granica bivše zajedničke države na ovim prostorima, pa će i po tomu ostati upamćen. Nakon četiri sezone provedene u redovima NK Zagreb, igrao je za Lausanne, potom i za Vevey sve do 1965. Ostao je tamo i živjeti, a u Švicarskoj je i preminuo 1992. godine.