Stigao Ezekiel Henty

Osijek dobio napadačko pojačanje

Stigao Ezekiel Henty

22.06.2018.

Nigerijac ima 25 godina, prošao je školu Milana, a u ljubljanskoj Olimpiji ga pamte po najvećem klupskom transferu.

Već prvog dana priprema naših nogometaša u Austriji, novim suigračima priključio se nigerijski napadač, 25-godišnji Ezekiel Henty. Stigao je na jednogodišnju posudbu iz redova mađarskog prvaka Videotona, protiv kojega Bijelo-plavi igraju u subotu u Frohnleitenu. Proljetni dio prošle sezone Henty je odradio u redovima Puskas Akademije gdje je također bio na posudbi, budući da ugovor s Videotonom ima do lipnja 2020. godine.

Rođen je u Lagosu, igra na poziciji napadača, a visok je 184 centimetra. Prema lako dostupnim podacima, krase ga brzina, dribling i snaga u prodorima i dvobojima s protivničkim stoperima, tako da bi Osječanima mogao i trebao biti od značajne koristi u novoj sezoni…

U Lokomotiv za 5 milijuna eura

Henty je već u mlađim kategorijama brzo privukao pozornost brojnih skauta, a iz Nigerije je 2013. došao u Milan. Talijanski velikan ga je slao na kaljenje u Speziu, Perugiu te slovenske klubove Goricu i Olimpiju. Za ljubljansku momčad je odigrao puno odličnih utakmica, pa je Olimpija s njim potpisala ugovor jer im je bio ponajbolji igrač.

U 36 odigranih susreta postigao je 13 golova, iskazavši se i brojnim asistencijama. U veljači 2016. odlazi u ruski Lokomotiv koji je za njega platio 5 milijuna eura i bio je to rekordni transfer Olimpije. Naime, Ljubljančani su na Hentyju zaradili 33 puta veći iznos u odnosu na uloženi novac za Nigerijca kada su ga dovodili iz Milana (150.000 eura).

Posudba iz Videotona

Novom napadaču Osijeka nije se bilo lako izboriti za mjesto u ponajboljoj momčadi Rusije i aktualnom prvaku. Želio je igrati više i češće, pa je otišao na posudbu u Baniyas (Ujedinjeni Arapski Emirati) gdje je u 12 nastupa zabio 5 golova i vratio se u Moskvu. U potrazi za klubom u kojem bi dobio pravu prigodu izabrao je Videoton za kojega potpisuje u lipnju prošle godine. Skupio je 19 utakmica u momčadi iz Szekesfehervara i pet puta se upisao među strijelce.

Najučinkovitiji je bio krajem listopada i početkom studenoga kada je u tri uzastopna prvenstvena dvoboja pogađao suparničku mrežu (Puskas Akademia, Ujpest i Mezokovesd). Igrao je i u kvalifikacijama Europske lige, protiv Bordeauxa kojega su Mađari eliminirali i Partizana od kojega su ispali.

Igrao s Marićem

Neke su okolnosti utjecale na to da je Ezekiel opet krenuo u potragu za novom sredinom, pa je prihvatio posudbu u Puskas Akademiju u kojoj je odigrao proljetni dio prošle sezone. U momčadi je bio 16 puta računajući prvenstvene i kup-utakmice i pritom postigao 6 golova.

Trenutna mu je vrijednost na Transfermarktu 800.000 eura. Od novih suigrača u našem prvoligašu Henty poznaje Mirka Marića s kojim je kraće vrijeme proveo u Videotonu.

5.Gorica17+126
9.Istra 196117-1612