NK Osijek NK Osijek NK Osijek Prikaži izbornik
Kako bismo Vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies).
Više informacija možete pronaći OVDJE.Prihvaćam
Najpoznatiji po svojim vinima

Ponešto o Moldaviji i Kišinjevu

Najpoznatiji po svojim vinima

11.07.2018.

Glavni grad ima oko 670.000 stanovnika i već na prvi pogled je pun kontrasta…  

Moldavija se ubraja među najsiromašnije europske države s prosječnom netto plaćom manjom od 200 eura. Nekadašnja republika SSSR-a neovisnost je stekla u kolovozu 1991. godine i od tada je samo nastavila svoju težnju očuvanja nacionalnog identiteta koji, barem na papiru, ima pretežno rumunjski utjecaj. Zastava je skoro pa rumunjska, službeni jezik također, a moldavska valuta se isto zove lej kao i kod njihovih zapadnih susjeda.

Ljudi se diljem zemlje uglavnom bave poljoprivredom, puno je onih koji žive u skromnim uvjetima, no glavni grad Kišinjev, odnosno njegov središnji dio, ipak nudi drukčiju sliku. Poput mnogih drugih zapadnjačkih metropola, Chisinau kako pišu Moldavci na svojim širokim prometnicama ima i skupocjene limuzine, doduše uz stare ruske trolejbuse i dotrajale „lade“, pa je kontrast često spominjala riječ kada govorimo o gradu u kojem će Osijek započeti ovogodišnju europsku epizodu.

I Moldavija ima 4,5 milijuna stanovnika

Što ukratko napisati o Moldaviji? Zanimljivo je, primjerice, da je kultura ispijanja vina nešto što se ovdje već tisućljećima podrazumijeva. Evo recimo, svoj pedeseti rođendan ruski je predsjednik Putin proslavio u nadaleko poznatoj vinariji Cricova, jednoj od najvećih na svijetu, pa i to svjedoči o kvaliteti ovdašnjeg tradicionalno najpopularnijeg pića.

Moldavija ima 4,5 milijuna stanovnika, a Kišinjev je daleko najveći sa 670.000 žitelja. Smješten je u središnjem dijelu države i podijeljen na pet administrativnih jedinica te se prostire na 120 kvadratnih kilometara. Inače je Kišinjev između dva svjetska rata bio u okviru Rumunjske, nakon čega ulazi u sastav nekadašnjeg Sovjetskog saveza.

Od igle do lokomotive

Riječ je o industrijskom centru Moldavije, naročito važnom za laku industriju i proizvodnju mašina, traktora, pumpi, hladnjaka i opreme za mjerenje. Veliki dio ukupne proizvodnje Moldavije dolazi upravo iz ovoga grada.

Inače, Kišinjev je poput otvorenog tržnog centra. Gotovo je nevjerojatna količina robe, pa i broja ljudi koji cirkuliraju središnjim gradskim ulicama na kojima se od ranih jutarnjih sati prodaje bukvalno sve, kako bismo često rekli – od igle do lokomotive.

HT Prva liga

1.Dinamo7+717
2.Osijek7+714
3.Lokomotiva7+713
4.Rijeka7+713
5.Gorica7+210
6.Slaven Belupo7-37
7.Hajduk7-37
8.Inter-Zaprešić7-67
9.Istra 19617-85
10.Rudeš7-101

Sljedeća utakmica

Hrvatski Telekom Prva liga, 8. kolo

Osijek - Gorica

Stadion Gradski vrt, 22.09.2018. 16:30

Prethodna utakmica

Hrvatski Telekom Prva liga, 7. kolo

Rijeka - Osijek 1:1

HNK Rijeka, 16.09.2018. 19:00

NK Osijek @ Instagram

Ostale vijesti