Mađarski reprezentativac ima 24 godine i jednostrano je, na štetu dosadašnjeg kluba, raskinuo ugovor s Astanom.

Stalni mađarski reprezentativac, ofanzivni veznjak László Kleinheisler (24 godine) pridružio se nogometašima Osijeka na pripremama u Rovinju! S Bijelo-plavima je potpisao 3,5 godišnji ugovor, a dolazi iz kazahstanske Astane koja je posljednjih godina prepoznatljiva i na europskoj sceni. Mađar je jednostrano raskinuo suradnju na štetu dosadašnjeg kluba i očekuje se da će dobiti svu potrebnu dokumentaciju kako bi mogao biti što prije registriran za Osječane. U slučaju da mu Astana, ipak, ospori registraciju, odlučivala bi arbitraža UEFA-e, no vjerujemo da će se situacija pozitivno razriješiti i bez toga.

Upotrebljiv na više pozicija

Kleinheisler je dešnjak, visok 173 centimetra i upotrebljiv ne samo u središnjici, nego i na krilnim pozicijama. Ove je sezone standardno odigrao svih šest kvalifikacijskih utakmica Astane za plasman u Ligu prvaka, između ostalih i oba dvoboja sa zagrebačkim Dinamom. Bio je dvostruki strijelac u pobjedi nad danskim Midtjyllandom, dok je u grupnoj fazi Europske lige propustio samo jedan susret. U klubu iz kojega dolazi je skupio 53 nastupa, a već je, iako mlad, dosta toga prošao u karijeri…

U Bundesligi ostvario 18 nastupa

Profesionalac je postao u Videotonu dok je mlađe kategorije prošao u Puskas Akademiji. U zimu 2016. prešao je u Werder iz Bremena za koji je odigrao 7 susreta. Iste godine u ljetnom je prijelaznom roku posuđen Darmstadtu 98 u čijim redovima je zabilježio 13 nastupa uz 1 pogodak. Ukupno je u Bundesligi 18 puta bio na terenu, a Werder ga je u veljači 2017. usmjerio prema Ferencvarosu s kojim je osvojio mađarski kup. Treći klub u koji je odlazio na posudbu bio je Astana s kojom je, prošloga ljeta, potpisao i ugovor do kraja lipnja 2021. godine. Tamo je ugradio svoj značajan doprinos u dvije titule državnog prvaka. Najbolje statističke brojke ostvario je igrajući za Videoton u kojemu je u 35 dvoboja postigao 4 gola uz 5 asistencija.

Nastupio i na Europskom prvenstvu

Za najbolju mađarsku vrstu debitirao je u studenome 2015. u play-offu kvalifikacija za EURO u Francuskoj, kada su naši sjeverni susjedi gostovali kod Norveške u Oslu. U tom ogledu Mađari su slavili s 1:0, a strijelac je bio upravo Kleinheisler. Igrao je na Europskom prvenstvu 2016., namjestio gol protiv Austrije i u početnom sastavu bio i protiv Islanda. Redovito je pozivan u nacionalnu vrstu i u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Rusiji. Posebno je dobro odigrao protiv Švicarske, kada je ponovno zabilježio asistenciju. Među nastupima za Mađarsku Laszlo ima i onaj s Hrvatskom na Groupama Areni u Budimpešti kada je u prijateljskoj utakmici bilo neriješeno 1:1 u ožujku 2016.

Mađari ga zovu „Scholes“

Novi igrač Osijeka standardan je i u posljednje vrijeme u svojoj reprezentaciji. Zabilježio je svih 6 nastupa u Ligi nacija od kolovoza do studenoga prošle godine. Zabio je Grcima na domaćem terenu, a izbornik Marco Rossi mu očito vjeruje baš kao i njegov prethodnik na istoj klupi, Bernd Storck. Do sada je skupio 23 nastupa za Mađare koji su u skupini s „Vatrenima“ za EURO kvalifikacije koje počinju u drugoj polovici ožujka. Čitajući recenzije njegovih igara u svim dosadašnjim klubovima moglo bi se zaključiti da je Kleinheisler vrlo srčan, pravi „ratnik“ na terenu. Zanimljivo da u Mađarskoj još uvijek ima nadimak „Scholes“ što je aluzija na boju kose i u tom smislu sličnost s nekad poznatim nogometašem Manchester Uniteda…