Na europskoj sceni Osijek je u sezoni 2017/18 igrao protiv Luzerna u 2. pretkolu EL i prošao dalje.

U iščekivanju ogleda 2. pretkola Europske lige s Baselom 1893 često se prisjećamo barem nekih od dosadašnjih susreta NK Osijek na službenoj međunarodnoj sceni. Ne računajući dva nastupa u okviru nekadašnjeg Intertoto kupa, Bijelo-plavi su pod okriljem UEFA ukupno odigrali 36 utakmica. Pritom su naši nogometaši ostvarili 18 pobjeda, uz 3 remija i 15 poraza. Osječani su postigli 44 gola, a primili su ih 46. Niti jednom do sada naša momčad nije odigrala neki europski dvoboj bez nazočnosti publike, no uslijed globalne pandemije Covid-19 krovna kontinentalna nogometna organizacija je uskratila mogućnost dolaska navijača na tribine i tako će biti – do daljnjega.

Dva gola Ejupija

Što se tiče susreta s nekim klubom iz Švicarske, imali smo prije tri godine dvostruki ogled s Luzernom. Prvo se igralo u Gradskom vrtu, 13. srpnja 2017., pred 7.452 gledatelja. Osijek je slavio s 2:0 golovima Ejupija u 66. i Grezde u 79. minuti. Uzvrat je odigran sedam dana kasnije u Luzernu gdje je domaćin pobijedio s 2:1, a pogodak Ejupija našoj je momčadi donio plasman u 3. pretkolo Europske lige. U tim utakmicama od početka su igrali: Malenica, Šorša, Škorić, Barać, Barišić, Mioč, Mudražija, Lopa, Bočkaj, Grezda i Ejupi, a još su ulazili: Lukić, Boban, Perošević i Lesjak. Trener je u to vrijeme bio Zoran Zekić. Basel 1893 će nam, dakle, biti drugi protivnik iz države u kojoj je i sjedište UEFA (Nyon).