Velika je utakmica pred Osječanima, dugo očekivani ogled s uglednim klubom koji ima puno europskih iskušenja iza sebe. 

Pred nogometašima Osijeka sigurno je velika utakmica. Nema nikakve dvojbe, budući da je Basel suparnik koji ima „nešto iza sebe“ u europskim natjecanjima, a i prošlosezonski doseg do četvrtfinala Europa League svakako je potvrda kako je riječ o vrlo kvalitetnoj momčadi. Vjerojatno u posljednje vrijeme baš i nisu u idealnom ozračju, no isto tako je činjenica da su u nedavnom finalu nacionalnog Kupa sve do 89. minute imali 1:1 s prvakom Young Boysom i realne izglede za trijumf. Dakle, to je takmac kojem se naprosto mora, i zbog nagomilanog iskustva u euro-dvobojima, pristupiti s poštovanjem, međutim, nikako ne sa strahom kojemu u sportu nema ni mjesta.

Nužna je odvažnost i vjera u sebe

Izjava kapetana Škorića da svi jedva čekaju utakmicu i da se za takve nastupe „naprosto živi“ oslikava i atmosferu u osječkim redovima. Svi su itekako željni novog dokazivanja na velikoj sceni, a trener Bjelica je donio sa sobom, uz sve ostalo, i onu nužnu dozu odvažnosti, pa i sportske drskosti kako bi Osječani puni samopouzdanja i vjere u sebe krenuli u veliku bitku na terenu. Motiv će, dakle, biti ogroman, a posljednji ogled s Rijekom je pokazao da Osijek ima argumente za hrabar stav i uoči susreta s Crveno-plavima. Za pobjedu će zasigurno trebati itekako kvalitetna izvedba, zapravo je uvijek tako u međunarodnim utakmicama s klubovima koji nešto predstavljaju u europskom nogometu. A Basel je definitivno u toj skupini. I stoga bi ga bilo sjajno eliminirati u ovoj fazi natjecanja, kada se igra samo jedna utakmica, bez mogućnosti uzvrata…

Švicarci s puno iskustva

Šture informacije dolaze iz protivničkog tabora. Primjerice, nitko ne spominje hoće li zaigrati njihov najskuplji igrač Cabral koji je imao problema s koronom, pa je morao u samoizolaciju. Kakav je napadač u pitanju svjedoči i zanimanje engleskog Leedsa koji je bio spreman platiti 16 milijuna funti za odličnog Brazilca. Treba uvažavati i činjenicu da je desni bočni Widmer aktualni reprezentativac Švicarske, dok su njegovi nešto stariji suigrači Frei i Stocker iz veznog reda bivši članovi najbolje nacionalne vrste, kao i još jedan iskusni veznjak Zuffi te stoper Comert. Lijevi bočni Riveros nastupa za Paragvaj u čijoj je A selekciji zaigrao i središnji branič Alderete. Na središnjici terena im je i vrlo agilni Xhaka koji ima 30 „kapica“ za reprezentaciju Albanije. Za kraj smo ostavili napadača Wolfswinkela. Ovoga je ljeta dvojio hoće li ostati u Baselu ili ne, da bi na kraju produžio ugovor. Riječ je o igraču koji je nastupao u jakim europskim ligama, a već sama spoznaja da ima i dva nastupa za takvu nacionalnu vrstu kakva je Nizozemska govori sama za sebe.

Razdvojeni, a zajedno!

Vratimo se ponovno našoj momčadi. San svakoga igrača je doživjeti nešto veliko na zelenom terenu, sudjelovati u posebno važnim utakmicama i još više – veseliti se pobjedama u takvim ogledima. Takav je predstojeći ispit i prava je šteta što Osječani neće imati snažnu podršku s tribina koje moraju ostati prazne. No, itekako dobro znaju Bijelo-plavi, osjete na svakom koraku u gradu na Dravi, da im navijači vjeruju i silno žele uspjeh u ovoj utakmici. I to dečki trebaju imati na umu, uz svu koncentraciju na zadaće koje će pred njih staviti Bjelica s kolegama iz svojeg stožera. Poruka „razdvojeni, a zajedno“ puno toga govori i nikoga ne ostavlja ravnodušnima. Svi ćemo i u četvrtak navečer biti jedno, vjerujući da naš Osijek ponovno može dosegnuti naslovnice ne samo domaćih nego i inozemnih sportskih medija, kao što je bio slučaj prije tri godine, kada smo eliminirali veliki PSV…