Zanimljivo je da su i Špehar i Mierez rođeni 13. svibnja, a Robert je danas napunio 54 godine.

Kakva je to, zapravo, zanimljiva podudarnost! Osim Ramona Miereza, danas je slavljenik i jedan od najboljih osječkih golgetera svih vremena. Riječ je o Robertu Špeharu kojemu je ovoga ponedjeljka 54. rođendan, budući da je rođen 13. svibnja 1970. Možda je baš u tom datumu „kvaka“, kada je riječ o takvim strijelcima kao što su njih dvojica, sigurno će to netko i tako prokomentirati… Kako god bilo, i Ramon i Robert su ponijeli titulu najboljih golgetera HNL-a i već zbog te činjenice zaslužuju puni respekt i kod navijača Osijeka, ali i ljubitelja i poznavatelja nogometa općenito, bez obzira na klupsku pripadnost. Špehar je, dakle, u dva navrata bio prvi „topnik“ državnog prvenstva i to u sezonama 1994/95 i 2003/04, oba puta nastupajući za Bijelo-plave.

Urođeni instikt za gol

Baš je imao urođeni instinkt za gol, po tomu su ga mnogi zapamtili i nakon što se igrački umirovio. Zabijao je iz svih pozicija, na sve moguće načine, što su znali prepoznati i veliki europski klubovi koji su ga dovodili u svoje redove. Ostvario je zavidnu karijeru nastupajući u respektabilnim momčadima poput Monaca s kojim je igrao polufinale Lige prvaka i zabio Juventusu, zatim Sportinga i Galatasaraya. Prije toga je vrlo zapažen bio i u Club Bruggeu u kojem je postao prvi strijelac Belgije. Nosio je i dres Verone, Standarda i na kraju ciparske Omonije dok je osim za naš klub u Hrvatskoj jednu sezonu odradio u NK Zagreb. Prije hrvatske samostalnosti, Špehar je odigrao 25 utakmica za Bijelo-plave s učinkom od jednog pogotka. Za Osijek je od 1992. godine odigrao 108 utakmica i pritom postigao 69 golova računajući prvenstvene i kup-utakmice tako da je i dalje vodeći na ljestvici klupskih golgetera u eri samostalne hrvatske države, iako mu se sada Mierez sasvim približio… Za najbolju reprezentaciju Hrvatske zaigrao je 8 puta, a u profesionalnoj karijeri sveukupno je skupio 270 nastupa, uz odličan učinak od 136 pogodaka.