Novi trener NK Osijeka, Ivo Šušak, predstavnicima medija je iznio svoje dojmove s prvih treninga te razmišljanja pred susret protiv Splita. Nada se pobjedi, no prije svega od svih igrača očekuje maksimalan angažman i entuzijazam te borbenost od prve minute. 

Svoje obraćanje predstavnicima medija trener je započeo s temom za koju je mislio kako novinare najviše zanima, a to je sastav koji će istrčati sutra u 15 sati na stadion Gradski vrt i krenuti u borbu za vrijedne bodove. Ipak, tog sastava, barem finaliziranog, još nema:

„Znam da mnogi žele čuti sastav, no ja ga trenutno ne mogu iznijeti. No, mogu spomenuti neke koji će ozbiljno konkurirati ili biti u startnoj postavi. Veliki broj ovih igrača poznajem, neka kroz moj rad u zadnjem mandatu ovdje, neke koje sam koristio kao izbornik mlađih selekcija reprezentacije, a neke igrače preko televizijskih prijenosa. Mogu reći da mi nisu nepoznanica, a i kolega Rukavina mi je dao dosta bitnih informacija. I objektivno, još jednom sam zaključio kako ovaj sastav igrača nije najslabiji u ligi.“

Šušak je u Osijeku 'de facto' tek dva dana i nije stigao puno toga promijeniti, no neki stav i dojam je dobio, a svoje razmišljanje je i iznio. Sad je siguran kako je i dodatno utvrdio da ova momčad ima realne kvalitete za puno više od ovog što se do sad moglo vidjeti tijekom sezone:

„Činjenica je da ova momčad nije djelovala na nivou realne pojedinačne kvalitete. To nije moguće promijeniti u tri dana, ali postoji jedan sportski fenomen da se samim dolaskom novog trenera nešto pomjeri i to često urodi pozitivnim rezultatom. Moram priznati da na treninzima nisam vidio niti najmanji problem, a osjetio sam entuzijazam. Posebno nešto vrijedi spomenuti, a osjetio sam nakon posljednjeg treninga. To je bilo neko zadovoljstvo i osmjeh kod igrača, a o tome su me informirali i moji suradnici. Za mene je to dobar signal za sutrašnju predstavu, u smislu da će svaki pojedinac zaboraviti bilo kakve osobne problema i kalkulacije. Svaki pojedinac koji bude na terenu, bit će dušom i srcem tamo i vjerujem kako će pružiti sve što u ovom trenutku može.“

Vojnović u napadu, Šoršu i Peroševića podignuti "iz rupe"

Onda su na red došli igrači. Šušak je rekao kako ne može reći tko će točno nastupiti, ali da će navesti neka imena, pa da prema njima novinari dobiju neku sliku. Prvo je odmah spomenuo svojevrsnog novog lidera ove momčadi, kojem je teško pao poraz protiv Zadra, ali ga je isto tako motivirao na još bolji rad:

„Nemam pravo ludovati ili eksperimentirati kad je u pitanju sastav, no nekih će promjena biti. Što se tiče igrača, veseli me Aljoša Vojnović, odnosno njegova želja i entuzijazam. On je igrač kojeg poznajem i dugo igra ozbiljan nogomet te mislim da ima specifične sposobnosti koje se mogu iskoristiti i on će sigurno igrati bliže golu, obzirom na njegov dribling i udarac. Kroz startnu postavu probati ću dići neke igrače koji su pali i stagniraju. Prije svega tu mislim na Peroševića, za kojeg svi znamo što može i on unutar sebe ima taj neki dinamit. Kroz rad sam zapazio jednog momka, koji mi je i u privatnom razgovoru ostavio jako dobar dojam, a to je Vukobratović.“

Nastavio je dalje: „Igrač koji mi mora biti u ozbiljnom fokusu je Šorša, koji sigurno ima kvalitetu, no dogodilo mu se da je upao u tzv. rupu te ne pokazuje ono što je pokazivao nekad. Ono gdje ne želim puno mijenjati su bokovi, no u posljednju liniju bi se trebao vratiti Bralić. Također, u ozbiljnom krugu kandidata za prvi sastav je Škorić, a kroz rad sam zamijetio i Jamaka, za kojeg se vidi da zna igrati nogomet, no uvjeti terena nisu išli njemu u prilog. Zamijetio sam jednu silinu i brzinu kod Mešanovića, a i također jedan ludi fanatizam Laštre. Također tu je kapetan Kurtović, kao jedna izuzetno pozitivna osoba. Na kraju bih još spomenuo Marina Glavaša, koji se ozbiljno želi nametnuti i daje svoj maksimum na treningu. Nisam spomenuo sve igrače,  ali ovo su oni koji u ovom trenutku u prvom planu za startni sastav.“

"Više cijenim da se umoriš i zatražiš zamjenu, nego da se štediš da bi odigrao cijelu utakmicu"

Sastav i formacija su bitni, no jedan aspekt je trener Šušak ipak odlučio navesti kao ključ svega. Upravo to je ono što će najviše tražiti od onih igrača kojima ukaže svoje povjerenje:

„Ono što želim vidjeti je da igrači daju 100 % od sebe, pa odigraju tako koliko mogu. Respektiram ako netko digne ruku nakon određenog vremena i kaže da više ne može, pa onda uvedem novog igrača. Ono što ne želim vidjeti je da netko kalkulira i štedi se, jer smatra da neće imati snage za završnicu. Napola pečen kruh nije jestiv, znači moramo do kraja i maksimalno od prve minute. Ja znam da oni to mogu, a problem svih igrača s ovih područja je što ne vjeruju u to. To je psihološka zapreka koji ću probati prelomiti i uzimam to potpuno na svoju odgovornost.“

Nakon toga je na red došao komentar protivnika, a to je Split, momčad koja je također u krizi, a posljednju prvenstvenu pobjedu upisali su prije osam kola, upravo protiv Osijeka na Parku mladeži. Za detaljnu analizu nije bilo vremena, pa je trener odlučio kako je prioritetno posvetiti se svojoj momčadi. No, Split mu nije nepoznanica, što je i potvrdio:

„Gledao sam jutros snimku utakmice Splita i Istre, no ne želim se tim opteretiti. Iako sam jedan dio karijere proveo kao osoba koja snima suparnike, ovog puta sam se morao posvetiti nama. Činjenica je da je Split u krizi, no isto tako oni posjeduju jednu respektabilnu igračku kvalitetu. Ja gotovo svakog igrača Splita poznajem i znam što napraviti. Netko će u ovoj utakmici prelomiti svoju krizu, a ja želim da to budemo mi.“

"Želim vidjeti entuzijazam i pristup bez kalkulacija"

Ciljevi su jasni, prava na pogrešku nema više puno, no isto tako je bitno i podići momčad, kako igrom, tako i na planu samopouzdanja. Iz tog razloga ova utakmica će se, slikovito rečeno, igrati na dva polja:

„Mene će u prvom redu veseliti pobjeda. No, isto tako će me veseliti vidljivi entuzijazam i pristup bez ikakvih kalkulacija, i to od svakog pojedinca. Ukoliko ovo drugo bude potkrijepljeno rezultatom, nitko sretniji od mene i mojih momaka i mi ćemo sve dati za to."

Za kraj je došlo pitanje hoće li NK Osijek zaigrati s dvije centralne špice u sastavu, što je veliki broj navijača, no i novinara, zamjerao prethodnom treneru. Odgovor je bio onakav kakvim su se vjerojatno svi nadali:

„Raspored koji je igrao Tomo Rukavina se meni jako sviđa, no činjenica je da u ovom kadru nemamo idealne igrače za igrati u tom rasporedu. No, u samu formaciju je ne polažem puno. Za sutrašnju utakmicu vam moram reći, i to ne samo formalno, momčad će sigurno nastupiti s dva napadača. I u startu sam rekao, naprijed će igrati Aljoša Vojnović i Antonio Perošević. Činjenica je da je možda raspored donio sterilnost pred protivničkim golom, no o tome nema potrebe sad govoriti.“

Preostaje još samo sutra (subota) istrčati na teren i odraditi ono što je trener Šušak zamislio. Ukoliko igrači odrade ono što svi želimo vidjeti, uz malo sportske sreće, rezultat ne bi trebao izostati.