NK Osijek NK Osijek NK Osijek Prikaži izbornik
Kako bismo Vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies).
Više informacija možete pronaći OVDJE.Prihvaćam
NK Osijek se vraća uz Dravu

Priča o klupskom stadionu kroz povijest

NK Osijek se vraća uz Dravu

25.04.2018.

Nekadašnji je Proleter igrao svoje utakmice na mjestu današnjeg igrališta NK Elektra, a novi će stadion biti na Pampasu.

U iščekivanju novog stadiona kojega će NK Osijek graditi na prostoru Pampasa, prisjećamo se kako su izgledala nekadašnja zdanja na kojima su igrale generacije nekadašnjeg Proletera, Slavonije, a potom i aktualnog Osijeka.

Sve je krenulo „Kraj Drave“ na prostoru današnjeg igrališta Elektre gdje se često „natiskao“ veliki broj gledatelja. To se posebice odnosi na ono razdoblje kada je Proleter uspio prvi puta u povijesti izboriti prvoligaški status nekadašnje FNRJ. Premijerna utakmica u elitnom razredu odigrana je 6. rujna 1953. s Crvenom zvezdom pred 15.000 bučnih navijača.

Preseljenje u Gradski vrt 1958.

Novo je poglavlje u klupskoj povijesti vezano uz 1958. kada je došlo do preseljenja u Gradski vrt. Na ovom je stadionu prvi susret bio upriličen 7. rujna iste godine i to protiv tuzlanske Slobode u okviru Druge lige Zapad. Svoj današnji oblik počeo je dobivati 1977., povratkom u Prvu saveznu ligu, a dvije godine kasnije izgrađena je i velika zapadna tribina, koja zapravo nikada nije dovršena.

Službeno je otvorenje uslijedilo 1980., a bez uporabne dozvole je tijekom ’82 na tribinama bilo, iz današnje perspektive, gotovo nezamislivih 40.000 ljudi, u ogledu s Dinamom. Nosivi stupovi nikada nisu dočekali planirano natkrivanje, a spominjalo se kako je upitna i sama statika, pa se po tom pitanju ništa nije poduzimalo.

Stolice i reflektori 1998.

Gradski vrt je novo ruho dobio 1998. godine kada su prvo postavljene stolice, a u travnju su u rad pušteni reflektori te je odigrana i prva utakmica pod rasvjetom, protiv Croatije. Iduće je preinake stadion doživio 2005. godine kada je napravljena rekonstrukcija donje zapadne tribine, čime je natkrivena loža, a također su prilagođena i mjesta za osobe s invaliditetom.

Do dolaska novih vlasnika u Klub, posljednji zahvati, no više „kozmetičke“ prirode, odrađeni su tijekom 2010. godine. U aktualnoj sezoni uređen je i suvremeno opremljen press centar, postavljen novi semafor, osvjetljena je i u bijelo-plavo obojana velika zapadna tribina, a u tijeku su radovi na ulazima koji se tiču novog sigurnosnog StadionGuard sustava…

Sve će biti potpuno drugačije

Što se tiče novog stadiona, sve će biti potpuno drugačije. Od samoga izgleda, pri čemu će mnogi reći da je to „svemirski brod“ u odnosu na postojeće zdanje, do neusporedivo većeg komfora. Gledatelji će u tom smislu napokon moći uživati ne razmišljajući hoće li pokisnuti ili kakva će ih stolica dočekati. Objekt koji će se graditi na Pampasu po svemu će biti europski, mjesto obiteljskog okupljanja, a ne samo onih zagriženih nogometnih fanova.

Konačno ćemo se i mi u gradu na Dravi, za najkasnije dvije godine, moći pohvaliti stadionom kojega će i gosti u Osijeku rado doći vidjeti jer će se definitivno naći na popisu onih mjesta koje turisti trebaju i žele obići tijekom boravka u srcu Slavonije.

HT Prva liga

1.Dinamo10+1224
2.Osijek10+1120
3.Lokomotiva10+1119
4.Gorica10+116
5.Rijeka10+414
6.Slaven Belupo10-112
7.Hajduk10-311
8.Inter-Zaprešić10-1010
9.Istra 196110-98
10.Rudeš10-162

Sljedeća utakmica

Hrvatski Telekom Prva liga, 11. kolo

Rudeš - Osijek

Nogometni stadion Zagreb, 20.10.2018. 15:00

Prethodna utakmica

Hrvatski Telekom Prva liga, 10. kolo

Hajduk - Osijek 0:2

Gradski stadion Poljud, 07.10.2018. 19:00

NK Osijek @ Instagram

Ostale vijesti