Dan grada se obilježava kao podsjećanje na 1786. godinu kada su se ujedinili Donji grad, Tvrđa i Gornji grad.

Osijek slavi Dan grada, 2. prosinca. Podsjećanje je to na na 1786. godinu, kada su tri do tada zasebne cjeline, Donji grad, Tvrđa i Gornji grad, postale jedinstvene i ujedinile se u - grad Osijek. Time su zapravo postavljeni temelji za proglašenje Osijeka slobodnim i kraljevskim gradom, a to se i dogodilo 28. kolovoza 1809. godine. Svakako treba spomenuti da je prvi gradski sudac ujedinjenog Osijeka bio trgovac Franjo Blažić, stanovnik starogradske jezgre unutar Tvrđave. Za njega se zapravo kaže da je prvi obnašao funkciju koju sada zovemo gradonačelničkom.

Svake godine godine Osijek i Osječani obilježavaju svoj dan. Lijepa je tradicija svečano podizanje gradskog stijega na središnju Trgu Ante Starčevića. I popularna Lampionada je također postala sastavni dio proslave te u njoj sudjeluju učenici osječkih škola. Jednu od najljepših čestitki šalju i bijelo-plavi sportaši svojim sportskim rezultatima i uspjesima na sportskim borilištima diljem Hrvatske i svijeta.

Foto: Samir Kurtagić