Riječ je o vrlo suvremenom i modernom objektu u sklopu Prosvjetno kulturnog centra Mađara u Hrvatskoj.

U Drinskoj ulici u Osijeku ovoga je četvrtka svečano otvoren novi Učenički dom Kulturno prosvjetnog centra Mađara u Hrvatskoj. Otvorili su ga premijeri dvaju zemalja Andrej Plenković i Viktor Orban te ravnatelj spomenutog Centra Janoš Andoči i saborski zastupnik Robert Jankovics. Investicija je to Vlade Republike Hrvatske, odnosno Ministarstva znanosti i obrazovanja, vrijedna deset milijuna kuna. Dom je izgrađen po najsuvremenijim europskim standardima, ima 24 iznimno uređene i funkcionalne sobe koje mogu primiti pedesetak korisnika. Njegovim puštanjem u funkciju, istaknuo je Andoči, objedinjene su sve razine obrazovnog sustava za pripadnike mađarske nacionalne zajednice na jednom mjestu. 

Zahvala manjinskim zajednicama u obje države

Predsjednik hrvatske Vlade je napomenuo kako vodstva obje zemlje vode računa o dobrosusjedskim odnosima, da su prijateljske države koje brinu o manjinskim zajednicama, a ovaj je Učenički dom sasvim konkretan primjer potpore. Riječ je o projektu koji će zasigurno pridonijeti obrazovanju, a time i očuvanju identiteta mađarskog naroda u ovom dijelu Hrvatske, dodao je Plenković. Njegov kolega Orban je zahvalio i mađarskoj i hrvatskoj nacionalnoj manjini u obje zemlje što su sačuvali svoju prepoznatljivost i time pridonijeli bogatstvu i Hrvatske i Mađarske. Potencirao je ostanak ili pak vraćanje mladih ljudi u svoju domovinu s obje strane granice, dodavši da uvijek treba svoje ognjište i dom smatrati i prema njemu se odnositi kao prema centru svijeta. Stoga je važna zadaća i jedne i druge vlade stvoriti uvjete kako bi se mladi imali gdje vratiti, zaključio je mađarski premijer.

Foto: Dubravka Petrić/PIXSELL