NK Osijek NK Osijek NK Osijek Prikaži izbornik
Kako bismo Vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies).
Više informacija možete pronaći OVDJE.Prihvaćam
Franjo Rupnik preteča legendama

Priče iz klupske povijesti

Franjo Rupnik preteča legendama

05.05.2020.

Rođen je na današnji dan, 5. svibnja 1921. godine, a svojim je igrama i golovima oduševljavao navijače Proletera.

Među onima koji su prvotno u osječkoj nogometnoj povijesti stekli, a zasigurno i zavrijedili, status legende bio je Franjo Rupnik. Rođen je na današnji dan, 5. svibnja, daleke 1921. godine u Osijeku, a preminuo je 2000. Svi zapisi iz vremena dok je popularni Frane dominirao na uglavnom šljakom prekrivenim terenima (uz poneke travnate) govore u prilog činjenici da je bio pravi majstor s loptom. Oni koji su ga imali priliku i zadovoljstvo gledati ga uvijek su tvrdili kako je riječ o iznimnom igraču koji je svoj urođeni talent potvrđivao na brojnim utakmicama. Bio je i vrsni golgeter, jedan od najboljih u povijesti nekadašnjeg Proletera.

Sastav nezamisliv bez vođe i „desetke“

Karijeru je započeo u gradskom ligašu Hajduku u drugoj polovici tridesetih godina prošloga stoljeća. Ostalo je zapisano da je na prvenstvenoj utakmici s lokalnim Grafičarom, koja je u proljeće 1944. završila rezultatom 13:0, postigao čak devet pogodaka! Odlaskom na odsluženje obveznog vojnog roka dobio je još jednu obvezu, kao i još mnogi istaknuti nogometaši iz njegove generacije. Morao je kroz određeno razdoblje nastupati za vojni klub, beogradski Partizan, a bilo je to između 1945. i 1947. Potom se vratio u grad na Dravi i pojačao momčad praktički tek osnovanog Proletera. U njemu je dosta dugo bio glavna poluga i osječki je sastav u to vrijeme bio nezamisliv bez svoje „desetke“ i kapetana.

S pet „komada“ uveo Osječane u Prvu ligu

Kakav je bio strijelac najbolje svjedoči impresivni podatak s početka kolovoza 1953. godine. Proleter je na svom nekadašnjem stadionu „Kraj Drave“ igrao odlučujuću kvalifikacijsku utakmicu za povijesni plasman u Prvu saveznu ligu, a suparnik mu je bio banjalučki Borac. Rezultat je bio 5:0 i svi su nakon toga dvoboja, u velikom slavlju Osječana, u nebo uzdizali Rupnika koji je zabio svih pet golova! Igrao je Frane i za reprezentaciju bivše Jugoslavije, ostvarivši šest nastupa, a jednom je bio i strijelac i to protiv Norveške 1950. u Beogradu. Završna igračka sezona bila mu je 1958/59, nakon čega je kraće vrijeme obnašao i trenersku dužnost u svom Proleteru, nešto kasnije i donjogradskoj Olimpiji. Franjin nećak Zdravko također je imao značajnu ulogu u osječkom nogometu, tada u momčadi NK Osijek, baš kao i njegov sin Davor koji je također nastavio „lozu“ Rupnikovih u najpopularnijem slavonskom sportskom kolektivu.

HT Prva liga

1.Dinamo26+4065
2.Rijeka26+1147
3.Lokomotiva26+1346
4.Hajduk26+1845
5.Osijek26+1342
6.Gorica26-835
7.Slaven Belupo26-2026
8.Istra 196126-2119
9.Inter-Zaprešić26-2317
10.Varaždin26-2317

Sljedeća utakmica

Hrvatski Telekom Prva liga, 27. kolo

Lokomotiva - Osijek

Nogometni stadion Zagreb, 07.06.2020. 21:05

Prethodna utakmica

Hrvatski Telekom Prva liga, 26. kolo

Osijek - Varaždin 2:0

Stadion Gradski vrt, 07.03.2020. 17:30

NK Osijek @ Instagram

Ostale vijesti