Udruga za Down sindrom Osječko-baranjske županije i grada Osijeka, osnovana je 04. svibnja 2007. godine. Članica je Hrvatske zajednice za Down sindrom te je povezana sa svim udrugama za Down sindrom u RH. Broji 45 članova. Down sindrom je najčešći genetski poremećaj, koji nastaje uslijed viška jednog kromosoma ili dijela kromosoma u jezgri svake stanice tijela. Taj poremećaj sprječava normalan fizički i mentalni razvoj djeteta.

Prosječno jedno od 650 novorođene djece rađa se s ovim sindromom. Sindrom Down pogađa sve rasne skupine i može se javiti u bilo kojoj obitelji, bez obzira na zdravlje roditelja, ekonomsku situaciju ili način života.

Ciljevi udruge su pružanje podrške roditeljima u obliku informiranosti i savjetovanja, te podrške djeci i mladima kroz  razne radionice i druženja. Udruga kroz različite aktivnosti, poticajnu okolinu i podršku obiteljima, omogućuje djetetu sa DS da ostvari svoj potencijal, unapređenje i edukacija stručnjaka u radu s osobama sa DS (motorički, mentalni i psihosocijalni razvoj osoba s DS u različitim životnim dobima, programi rane intervencije i obrazovanje prilagođeni osobama s DS, njihova integracija u sve segmente zajednice) i organiziranje raznih edukativno-rekreativnih i rehabilitacijskih sadržaja za djecu i odrasle osobe sa DS.

Budući da smo neprofitna Udruga bez stalnih izvora prihoda, ovisimo o osobnim sredstvima i donacijama, kako bi omogućili rehabilitaciju i program djeci sa Down sindromom.

PODACI O UDRUZI

Adresa: Kralja Tomislava 11a, Višnjevac