NK Osijek NK Osijek NK Osijek Prikaži izbornik
Kako bismo Vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies).
Više informacija možete pronaći OVDJE.Prihvaćam
Mihipedia: I Glasgow je stranica povijesti

Mihipedia by Mario Mihić

Mihipedia: I Glasgow je stranica povijesti

07.08.2018.

Prisjećam(o) se utakmica na kojima su Osječani igrali pred najvećim brojem gledatelja...

Tijekom susreta u Glasgowu opet se ispisivala povijest osječkog prvoligaša. Od vremena hrvatske samostalnosti, dakle u proteklih 27 godina, nikada Bijelo-plavi nisu imali prigodu zaigrati pred većim brojem gledatelja. Bilo ih je 50.000 na tribinama, a u takvom ambijentu Osječani nisu poraženi, što ipak nešto znači. Doduše, nismo ni pobijedili, pa je izostao prolazak u treće pretkolo Europske lige, međutim, ostaje nam u sjećanju jedna stvarno posebna atmosfera koju bismo što prije ponovno željeli osjetiti na stadionu ponekog europskog velikana...

Nezaboravan ambijent na Marakani

Pitate li se ponekad na kojoj su utakmici u svojoj povijesti Osječani imali najviše gledatelja? Odgovarajući na to pitanje vratit ću se na 22. svibnja 1991., na 34. kolo posljednje sezone bivše Prve savezne lige. Naša je ondašnja momčad gostovala na beogradskoj Marakani i igrala protiv Crvene zvezde pred čak 70.000 ljudi! Naime, bio je to Zvezdin susret baš uoči finala Kupa prvaka protiv Marseillea u Bariju, kada su postali prvaci Europe. Domaćin se odlučio na besplatan ulaz, pa su tribine bile sasvim ispunjene. Rezultat je bio 5:1, a Osijek je igrao u sastavu: Perić, Drljača, Vuković, Vladimir, Maričić, Steinbruckner, Končalović, Vukčević, Petrović, Špehar  i Mušić. Trener je bio Ivica Grnja, a pogodak za Osijek postigao je Emir Mušić koji je u samoj završnici prvog poluvremena uspio izjednačiti na 1:1...

Osječani ušli u povijest sporta u Hrvatskoj!

Druga utakmica kada govorimo o rekordima posjećnosti odnosi se na legendarni ogled sa Zagrebom u kvalifikacijama za ulazak među prvoligašima. Puno smo puta o tomu već pisali, kako se u Maksimiru okupio najveći broj gledatelja ikada, a da nije igrao – Dinamo. Ostalo je zapisano te fotoaparatima i kamerama zabilježeno da je toga 19. srpnja 1973. godine susret gledalo 64.128 ljubitelja nogometa što se iz sadašnje perspektive uistinu čini nestvarnim.

Kao i spoznaja da nikada ni na jednoj utakmici u Hrvatskoj, ni u jednom sportu, nije bilo više publike! Osječane je došlo bodriti, po nekim procjenama, više od 25.000 njihovih sugrađana i to je također podatak od kojega zastaje dah jer teško da se nešto slično ikada više može ponoviti. Bilo je to vrijeme Lukačevića, Grnje, Čordaša, Dumančića, Lj. Petrovića i ostalih osječkih asova. Nakon neriješenog ishoda 2:2, pristupilo se ruletu jedanaesteraca koji se okrenuo na stranu  Zagrebaša...

Rekordni 4. travnja u Gradskom vrtu

Na kraju ćemo se dotaknuti i domaćeg rekorda. Postavljen je 4. travnja 1982. godine na utakmici Osijek – Dinamo 1:2. Prodane su 24.682 ulaznice, no mnoštvo je gledatelja naprosto provalilo na veliku zapadnu tribinu koja još nije imala ni uporabnu dozvolu! Modri su onda jurišali prema naslovu prvaka, a za Bijelo-plave su u to vrijeme nastupali: Alempić, Dumančić, Džeko, Žeravica, Popović... Jasno je da ni ta brojka više ne može biti dosegnuta, ne samo zbog drukčijih životnih okolnosti, nego i činjenice da je kapacitet stadiona značajno smanjen u odnosu na osamdesete godine prošloga  stoljeća.

Eto, to su neke utakmice i događaji kojih se nešto stariji sugrađani među našim navijačima zasigurno sjećaju, a vrijedne su (u)spomena.

Napisao: Mario Mihić

HT Prva liga

1.Dinamo10+1224
2.Osijek10+1120
3.Lokomotiva10+1119
4.Rijeka11+517
5.Gorica10+116
6.Slaven Belupo10-112
7.Hajduk10-311
8.Inter-Zaprešić11-1110
9.Istra 196110-98
10.Rudeš10-162

Sljedeća utakmica

Hrvatski Telekom Prva liga, 11. kolo

Rudeš - Osijek

Nogometni stadion Zagreb, 20.10.2018. 15:00

Prethodna utakmica

Hrvatski Telekom Prva liga, 10. kolo

Hajduk - Osijek 0:2

Gradski stadion Poljud, 07.10.2018. 19:00

NK Osijek @ Instagram

Ostale vijesti